Sterowanie oświetleniem

Sterowanie oświetleniem oraz regulacja jego mocy
Zobacz Sterowanie oświetleniem - 10Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów w domu. Obecnie większość czasu spędzamy w domu w godzinach wieczornych. Zatem oświetlenie odpowiednie do nastroju i okazji jest bardzo ważnym źródłem satysfakcji w naszym domu. Jeśli istnieje wiele wejść do pomieszczenia i/lub wiele przełączanych źródeł światła, tradycyjna instalacja staje się bardzo skomplikowana. W przypadku sterowania inteligentnego nie sprawia ona żadnego problemu. Możemy popuścić wodze fantazji i sprawnie stworzyć w domu niepowtarzalną atmosferę.

W niektórych pomieszczeniach warto rozważyć dodatkowe ściemnianie lamp. Takimi pomieszczeniami są salon (dla uzyskania np. nastrojowego oświetlenia), korytarz między sypialnią, a łazienką (aby w nocy światło nie oślepiało zaspanego domownika), sypialnia i pokój dzieci (dzieci nie lubią zasypiać w ciemnościach).

Zobacz Sterowanie oświetleniem - sceny
Sceny świetlne
W pomieszczeniach dużych lub reprezentacyjnych warto zaprogramować kilka scen (nastrojów) oświetleniowych. Innego oświetlenia potrzebujemy przy romantycznej kolacji, innego, gdy odwiedzą nas znajomi, jeszcze innego, gdy czytamy lub oglądamy telewizję. Scena oświetleniowa to kilka lamp włączonych równocześnie, każda z indywidualną mocą. Teraz można jednym przyciskiem zmienić „nastrój” z np. romantycznego na ogólny. W jednej chwili zapalamy wtedy kilka lamp, a gasimy inne. Wszystko po naciśnięciu jednego przycisku. W skład każdej sceny mogą wchodzić także rolety, ogrzewanie i inne urządzenia, co znacznie zwiększa możliwości szybkiej zmiany nastroju.

W ogrodzie, w którym zainstalowane są lampy również warto stworzyć kilka scen oświetleniowych zależnie od okazji. Ich włączanie oraz sterowanie poszczególnymi lampami warto wykonywać z pilota radiowego noszonego w kieszeni, zamiast wchodzić po to do domu.

 

Zobacz Sterowanie oświetleniem - 11Przykłady

  • Gdy dziecko boi się przejść wieczorem z salonu do swego pokoju na piętrze (lub z pokoju do kuchni na parterze) może nacisnąć jeden przycisk i zapalą się lampy na całej jego drodze (korytarz, schody, pokój)
  • w przypadku pożaru wszystkie światła są włączane, aby ułatwić ewakuację
  • pod nieobecność mieszkańców światła włączają się automatycznie symulując ich obecność
  • tworzenie scen oświetleniowych (układów kilku wybranych lamp włączanych jednocześnie z różnym, zaprogramowanym poziomem mocy) np. kolacja, czytanie, wizyta gości.
  • automatyczne włączanie światła na podjeździe i w garażu
  • załączanie lamp zewnętrznych po zmroku i gaszenie w nocy
  • załączanie oświetlenia w zależności od obecności

Czy chcesz otrzymać darmowy Poradnik o Inteligentnych Domach?

Czy chcesz otrzymać indywidualną ofertę?

Udostępnij znajomym

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *