Porównanie 14 systemów Inteligentnego Domu

Właśnie skończyłem tekst, jaki kosztował nas bardzo dużo pracy – przeanalizowaliśmy dokładnie czternaście systemów Inteligentnego Domu, jakie możesz spotkać w Polsce!

Nie pobieżnie, jak to się często dzieje w popularnych czasopismach, lecz bardzo szczegółowo (a posiadamy dogłębną wiedzę, co należy sprawdzić) i bezstronnie ujawniamy konkretne wady i zalety poszczególnych systemów. Plus tabela szczegółowo analizująca każdy system pod względem 36 kryteriów. Ceny, dane techniczne, możliwości i braki itd 🙂

A wszystko to dość przystępnym językiem, bez technicznych zwrotów i parametrów. Oczywiście podajemy także cenę każdego systemu dla takiego samego zakresu funkcji – możesz być zdziwiony, jak tanie mogą być „drogie” systemy…

Porównanie to jest dostępne dla czytelników mojego poradnika dla zaawansowanych.

Za mało wiedzy? Znacznie więcej znajdziesz w poradnikach. Kliknij tu i poznaj je!

Udostępnij znajomym

20 komentarzy

  1. Mariusz, brakuje w naszej sieci takich merytorycznych poradników. Świetny materiał. Rozświetlił mi wiele tematów.

  2. Witam jest to bardzo przejżyste zestawienie systemów,można sobie porównać specyfikacje systemów i ich możliwości i zrobic wstępny kosztorys,jak dotąd po za systemem EIB KNX,POWERNET,FUNKBUS,oraz X Comfort nie znałem innych,myśle że te powyższe bedą powszechnie stosowane w nowo budowanych domkach itp. pozdrawiam

  3. Witam
    Muszę powiedzieć, że ta publikacja dała mi duży pogląd na różnice, a zwłaszcza ilość systemów inteligentnego domu w Polsce (ku mojemu zdziwieniu).
    Wkład merytoryczny jest dobry, niemniej jednak trzeba by było dopracować XXII część pod względem językowym i stylistycznym, gdyż w obecnej postaci wkradło się troszkę chaosu w zestawienie.
    Bardzo spodobało mi się porównanie otwartych i zamkniętych systemów w formie tabelki. Przydałoby się, by umieścić na końcu zestawienie systemów w formie tabelki pod względem możliwości.
    Ostatnim spostrzeżeniem jakim chciałbym się podzielić, to fakt, że oprócz ceny całego systemu jaki został porównany w tabelce powinno być wspomniane najważniejsze (najdroższe elementy), które zostały w tych systemach ujęte.
    Dziękuje i pozdrawiam

    1. Dzień dobry, nie mogę znaleźć miejsca, z którego mogę dołączyć do grupy lub wykupić artykuł. Czy mogę prosić o pomoc lub link do miejsca, gdzie mogę znaleźć artykuł. Szukam rzetelnego porównania i jestem bardzo zainteresowany, ale czytając o Smart Domach nie jestem dostatecznie Smart by to znaleźć. Może wersja strony na telefon jest jakoś przycięta. Z góry dziękuję

      1. Możliwe, że nie wszystko wyświetla się właściwie na telefonach. Niektóre treści są dostępne tylko dla subskrybentów darmowego poradnika, na który można się zapisać tutaj https://www.smartech.pl/poradnik/

  4. Witam

    Ktoś wcześniej napisał że porównanie w formie tabeli na pewno było bardziej korzystne dla oka. Dzięki temu można dużo łatwiej określić który system jest bardziej przystępny. Drugą sprawą której również mnie brakowało jak i innym użytkownikom to koszty jakie musiałby ponieść poszczególny użytkownik tworząc system inteligentnego domu.

    Pozdrawiam

  5. Tworzenie takich porównań na pewno ma sens, natomiast w otrzymanym porównaniu mailem zabrakło mi szczegółowości i profesjonalizmu. Dodatkowo słabym punktem jest faworyzowanie jednego systemu i wskazywanie wad wszystkich pozostałych.
    Nie rozumiem też dlaczego w odniesieniu do systemów scentralizowanych owo scentralizowanie jest wadą? Ja nazywam to cechą systemu. Przecież chyba wszystkie systemy alarmowe, to systemy scentralizowane i w tym przypadku nie mówi się o tym, że jest to ich wada. A przecież z punktu widzenia bezpieczeństwa, ciągłość działania systemu alarmowego to parametr krytyczny. Dlaczego zatem w przypadku systemów alarmowych wciąż wykorzystuje się architekturę scentralizowaną?

  6. Zgadzam sie z panem Przemyslawem Sikorskim. Pan Karol Parys slusznie zauwaza, ze format tabeli jest najlpeszym w odbiorze.

  7. Od dość długiego czasu bardzo wnikliwie czytam Pana poradniki i według mnie, są takie jak powinny. Chodzi tutaj o wersję free, ogólnie dostępną bo przecież takie są. Nikt swojej wiedzy (i praktycznej i teoretycznej) tak po prostu nie odda za darmo. Darmowe poradniki mają tylko naznaczyć co można znaleźć dalej. Owe poradniki bardziej skierowane są do przyszłych użytkowników w celu rozeznania się w możliwościach tych inteligentnych instalacji bo na pewno instalator nie wiele skorzysta z nich (a przecież o to chodzi). Jeżeli ktoś chce poznać szczegóły konkretnych rozwiązań to niestety albo musi się sam nauczyć (metoda prób i błędów jest dość kosztowna) albo tę wiedzę od kogoś kupić. Sam chronię własną wiedzę i umiejętności bo wiem, że dzisiejsze pokolenie szuka prostych (i jak najtańszych) metod zdobywania wiedzy ale nie zawsze jest to uczciwe dla obu stron.
    Co się tyczy szczegółowej analizy kosztów poszczególnych systemów to zawsze będzie niemiarodajna i tylko czystą spekulacją cenową. Wiem, że inwestor (zleceniodawca) w pierwszej kolejności pyta się ile to będzie kosztowało (i czemu tak drogo) a dopiero potem co można zrobić, jakie są możliwości i gadgety. By zestawienie kosztów było miarodajne należałoby mieć przykładowy dom testowy o jakiejś tam powierzchni i zapotrzebowaniu na konkretne rozwiązania a dopiero na tej podstawie składać i wyceniać dany system. Porównanie dwóch różnych systemów na dwóch różnych budynkach nigdy nie będzie do końca miarodajne bo różnica błędu analizy może być całkiem spora.
    Kryterium wyboru systemu nie powinna być cena a inne parametry jak chociażby odpowiedni dla naszych potrzeb panel komunikacyjny, nasze wymagania czy możliwość rozbudowy/przebudowy bo jak wszyscy wiemy to elektronika bardzo szybko się starzeje i przemija jak moda po sezonie.
    Ze strony instalatorów wiem, że łatwiej zgłębić dwa, góra 3 systemy szczegółowo jak 6 „po troszku” i to będzie decydowało nad umiejętnością „sprzedaży produktu dla potencjalnego klienta”.
    Najlepszą metoda zdobywania wiedzy jest szkolenie w laboratorium danego systemu a takie posiadają niektóre firmy w Polsce.
    Z przyjemnością poczytam kolejne odcinki poradników.

  8. Jak na porównanie – mizernie, za mało konkretnie. Brakuje mi choćby podstawowej informacji o budowie poszczególnych systemów, np: 'system z rozproszoną inteligencją z łącznością radiową; albo 'centralny kontroler z komunikacją po ethernecie i liniach zasilających’.
    Widać, że pod spodem jest sporo włożonej pracy i wiedzy, ale ten dość pobieżny opis jej nie pokazuje.

    1. Faktycznie, tekst jest może zbyt ogólny – szczegółowa i bardzo konkretna tabelka jest na http://inteligentnydom.pl/bin/Inteligentny_Dom_Porownanie_systemow.zip

  9. Bardzo interesujące artykuły. Mam nadzieje, ze i ten będzie równie cieklawy. Pozdrawiam

  10. Bardzo fajne zestawienie. Wszystko w jednym miejscu. Mam nadzieję,że te wszystkie parametry techniczne są rzetelnie przygotowane.

  11. Od dawna fascynuje się tąże tematyką i doprawdy w sposób niezwykły autorzy podreczników ją przekazują. Sposób, który nie dość, że wskazuje najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę, objaśnia wiele zagadnień w trywialny wręcz sposób to jeszcze rozbudza jeszcze większą ciekawość!

    Dzięki wielkie!

  12. Witam

    Zaczne od tego, że chyle czoła za trud i pracę włożoną w pisanie poradników. Z ogromną chęcia przeczytam dokładne zestawienie kosztów, co pozwoli jeszcze lepiej odnieść się do tekstu zawartego w poradniku.
    Osobiście interesują mnie systemy „klasy Premium”, więc mogę napisać, że brak opisu BACNet’a to chyba jakieś ogromne przeoczenie (nie chodzi mi o wspominanie o np. „nadotwartości”, ale o podstawach takich jak szybkość).
    Ponadto z tekstu można wywnioskować, że systemem z którym miał Pan najwięcej do czynienia to KNX/EIB i chyba dlatego go najbardziej chwali.
    W tekście jest wiele nieprawdziwych stwierdzeń jak np.: „(…)Systemy opisane w tej części wymagają do poprawnej
    pracy zmodyfikowanej instalacji elektrycznej (wyjątkiem
    jest KNX/EIB, którego urządzenia mogą komunikować
    się poprzez istniejącą sieć elektryczną lub fale radiowe)”. Oczywiste jest, że inne systemy np. LonWorks też potrafi pracować przez sieć energetyczną lub drogą radiową. Ciekawostką jest, że LonWorks do swojej instalacji magistralowej potrafi wykorzystać zwykłą skrętkę UTP, a nie drogi kabel 2x2x0,8.
    Zgadzam się też z wypowiedziami moich poprzedników.
    Pozdrawiam i życze owocnej pracy bo naprawdę ma Pan głowę pełną pomysłów i potrafi je realizować.

  13. Ja również dołączę do chóru osób, dla których bardzo ważne z punktu widzenia przyszłego użytkownika, ale również inwestora, jest szczegółowe porównanie kosztów poszczególnych systemów z rozbiciem na konkretne elementy z ich funkcjami i możliwościami technicznymi.

  14. Witam,

    Zdecydowanie niewatpliwie korzystne byloby przedstawienie systemow w postaci np. tabelarycznej. Nic tak nie dziala na ludzki odbior jak prostota i przejrzytosc.
    Ciekawym pomyslem byloby kategoryzacja cech np. sposob komunikacji, max.liczba modulow, rodzaje modulow, mozliwosc integracji, rozwojowosc, cena, programowalnosc itp.
    Genialnym pomyslem jest poparcie takiego opracowania przykladowymi instalacjami o podobnej funkcjonalnosci.
    Sugerowalbym rowniez poruszenia zagadnienia mobilnosci danego typu instalacji inteligentnej( np. przygotowanie instalacji komwenconalnej(etpa inwestorski ) do pozniejszego zaimplemenetowania systemu inteligentnego )

    Jezeli bede mial okazje zapoznac sie z trescia porownania to bede mial bardziej wymierna opinie 🙂

    Pozdrawiam

  15. Witam,

    właśnie jestem świeżo po przeczytaniu Pana Poradnika części XXII Porównanie systemów Inteligentnego Domu.

    Dosyć trudno czyta się ten poradnik ze względu na powtarzające się dokładnie te same fragmenty tekstu, brakuje syntetycznych porównań, a zbyt opisowe fragmenty zaciemnieją obraz. Szkoda, gdyż widać dużo pracy włożonej, ale efekt w pierwszym odbiorze jest kiepski.

    Niespójna jest także forma opisu, raz w pierwszej osobie liczby mnogiej, a za chwilę bezosobowo, co także utrudnia czytanie i zrozumienie.

    Dopiero w ostatnim fragmencie następuje próba syntetycznego porównania systemów, lecz niestety niedokończona.

    Myślę, że przyszłym użytkownikom, handlowcom, projektantom, instalatorom przydałoby się konkretne zestawienie systemów wraz z cenami niezbędnych urządzeń i modułów, instalacji elektrycznej i logicznej, kosztów zaprojektowania systemu, oprogramowania, eksploatacji i utrzymania systemu w ruchu (np. systemy radiowe wymagają wymiany baterii, itp.).

    Pełne zestawienie powinno zawierać porównanie wszystkich funkcjonalności omawianych systemów, wraz ze wskazaniem zalet i wad, a także możliwościami uzupełnienia braków poprzez np. łączenie modułów z innych systemów. Ważną informacją byłaby także możliwość rozbudowy systemu w przyszłości, bądź jej brak.

    Wszystkim grupom zainteresowanym systemem ułatwiłoby to podjęcie decyzji o wyborze konkretnego systemu przy zamawianiu, projektowaniu, instalacji, programowaniu i wdrażaniu projektu.

    Pozdrawiam

  16. Witam

    Początek jak u mojego poprzednika.

    Najbardziej interesowałoby mnie wtakim zestawieniu analiza kosztów wykonania z podziałem na materiały, koszty projektu, programowania.

  17. Witam,
    Trudno mi jest skomentować tekst, którego nie miałem okazji czytać, tak więc ograniczę się do stwierdzenia, że gdybym mógł zadecydować co w takowym porównaniu chciałbym zobaczyć to byłaby to informacja o ewentualnych możliwościach rozbudowany danego systemu(bez ingerencji budowlanej), lub też zamiany istniejącego systemu na inny standard. Pozdrawiam.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *