Bardzo ciekawa realizacja „na full”
Jak zapewne Państwo zauwazyli, od ponad czterech lat na stronie z wykazem naszych realizacji nic się nie zmieniło. Nie oznacza to oczywiście, że zakończyliśmy działalność na 80 systemach, wręcz przeciwnie.
Nie opisywaliśmy ich już jednak, bo opisy byłyby bardzo podobne, powstają albo systemy w miarę podstawowe (oświetlenie, rolety, ogrzewanie) – tych już prawie nie robimy z chęcią oddając je początkującej konkurencji, albo rozbudowane o systemy audio/video, kamery i kontrolę przez internet. Taki system jednak też już opisliśmy jako naszą pierwszą realizację z panelami dotykowymi Crestron. Od tego czasu właściwie to takie rozbudowane systemy są „standardem SMARTech”. Nie było więc o czym pisać, wbrew pozorom w tej dziedzinie nie zmienia się dużo – owszem, co rok jest sto nowych modeli telewizorów, wyświetlaczy itd, ale idea i możliwości są podobne.
Akurat tak się ostatnio złożyło, że jeden z naszych pierwszych potencjalnych klientów (pierwszy raz przymierzał się do współpracy 10 lat temu!) wreszcie realizuje dom swoich marzeń, w którym chce mieć „chyba wszystko, co się da, a nie jest zbytecznym bajerem”. Ten klient jest właścicielem bardzo unikalnej na skalę światową firmy, kooperującej m.in z producentami samochodów i samolotów w dość nietypowych zastosowaniach (oczywiście ciekawszych rzeczy nie mogę zdradzić, a i tak znam tylko oficjalne informacje), stąd przez kontakty z ciekawymi ludźmi zapewne wie, jak powinno się budować dom rodzinny 🙂
Zlecenie na projekt systemu KNX przyjęliśmy 9.9.2009r. 🙂 Podczas prac projektowych, które trwały trzy lata, dom rozrósł się z ok. 460 do prawie 800m2 (dodanie skrzydła na garaż, basen i część gościnną). Nakład pracy naszych projektantów to kilkaset godzin, może nawet tysiąc (tylko w ostatnim miesiącu było ich 160). Obecnie przystępujemy do układania okablowania.
Postaram się sukcesywnie opisywać tę realizację, poniżej podaję tylko spis tego, co nas czeka:
– jako źródła energii – m.in. pompa ciepła, kolektory słoneczne, agregat prądotwórczy, baterie słoneczne i turbina wiatrowa;
– sterowanie oświetleniem włączanym, oświetleniem ściemnianym ze scenami świetlnymi opartym o diody led;
– sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją w każdym pomieszczeniu niezależnie;
– sterowanie silnikami: roletami zewnętrznymi, wewnętrznymi, zasłonami, markizami, bramami oraz przykrywaniem basenu (dla oszczędności energii, by go nie wychładzać);
– kaskady, fontanny i napowietrzanie stawu;
– wielostrefowy alarm z kamerami wewnątrz budynku i na zewnątrz (teren to ponad 3 hektary);
– czujki ruchu, przyciski wieloklawiszowe, panele dotykowe, piloty bezprzewodowe (w tym pływający po basenie);
– 16 stref muzycznych, 12 stref TV (z czego 5 kinowych z opuszczanym ekranem lub dużym TV, dźwięk 7.2 lub 5.1);
– 4 wideofony (kilka bram na teren) dostępnych z każdego telefonu i panelu dotykowego (także spoza domu/kraju);
– sterowanie z ekranów TV, komputerów i Internetu;
– sieć komputerowa przewodowa i bezprzewodowa w domu, na tarasie i w ogrodzie;
– integracja i/lub wymiana sygnałów z: pompą ciepła, centralami wentylacyjnymi i basenową, rekuperatorem, nawilżaczem, klimakonwektorami, oczyszczalnią i przepompownią ścieków;
– wewnętrzna winda między parterem a piętrem;
Wszystkie te systemy mają być tak połączone, by można je było w sposób intuicyjny obsługiwać z np. iPhona.
Co istotne nie ma w tym wszystkim przesady, „wodotrysków”, czy „złotych klamek” – po prostu pełen zestaw udogodnień dla nowoczesnej, majętnej rodziny i jej gości. Systemy na takim poziomie są często spotykane w USA, Wielkiej Brytanii, czy Niemczech, w Polsce jednak niestety to nadal rzadkość.
Ciąg dalszy nastąpi…
PS. Kolejne części tej realizacji opisane są na:
Część 2 – okablowanie
Część 3 – główne instalacje
Witam,
Ciekawi mnie wideodomofon. Jak przypuszczam wszystkie panele w domu sa crestrona i na nich jest wyswietlany obraz bramofonu i kamer? Moze napisze Pan kilka slow jak to jest zrealizowane.
Pozdrawiam
Akurat w tym domu jeszcze nie ma żadnych urządzeń, tylko okablowanie, czekamy na zakończenie prac mokrych. Co do videofonu, długo szukaliśmy takiego, który działa w pełni po IP, integruje się zarówno z panelami Crestrona jak i iPadami/iPhonami, i będzie współpracował z rejestratorem monitoringu. Mamy takowy i stosujemy od jakiegoś czasu, ale nie podam jego marki, bo polski dystrybutor podchodzi do pomocy instalatorom skandalicznie (np. „integracja to nie nasz problem, to Crestron powinien się z naszymi videofonami zintegrować” albo „jak Państwo nie będą przez nas kupować to przekażę centrali, by nie udostępniali Państwu najnowszego software”)…
Realizacja naprawdę godna podziwu. Życzę powodzenia w dalszych pracach. Pozdrawiam
Witam. Mam kilka pytań z ciekawości.
Jak będzie sterowana wentylacja?
Czy będą przepustnica strefowe w pomieszczeniach, gdize będzie można wykorzystać czujniki CO2 i wilgotności do utrzymywania prawidłowego poziomu jakości powietrza? Czy wentylacja będzie sterowana w funkcji VAV?
W zależności od czego będą sterowane biegi wentylacji w centrali?
Czy system pompy ciepła będzie zintegrowany z systemem inteligentnego domu? Jeśli tak to w jaki zakresie? Czy pompy obiegowe i cyrkulacyjne w systemie HVAC będą sterowane z systemu inteligentnego domu uwzględniając zapotrzebowanie?
Czy będzie realizowany odzysk nadmiaru ciepła z kolektorów na regeneracje dolnego źródła pompy ciepła(poprawa współczynnika COP)?
Jakie typy algorytmów regulatorów będą zastosowane do sterowania ogrzewaniem w pomieszczeniach i czy uwzględniać będą zyski od nasłonecznienia?
Czy będzie realizowany system chłodzenia, jeśli tak to pasywny czy aktywny i jak lub czy to będzie zintegrowane w systemie IB?
Na jakim poziomie będzie przebiegać integracja systemu A/V z systemem automatyki budynku?
Integracja z centralą basenową – na jakim poziomie? czy tylko sczytywanie sygnałów i sygnalizacja pracy czy współdziałanie z systemem?
Oczyszczalnia ścieków – tutaj podobne pytanie.
Czy czujniki obecności będą pełniły role wspomagania komfortu(temperatura, jakość powietrza, wilgotność) ? Czy jedynie do funkcji oświetlenia?
Czy parametry pracy systemów HVAC będą gdzieś gromadzić dane z pomiarów zarówno w okresie grzewczym jak i chłodniczym do późniejszej obróbki przez inwestora i analizy kosztów oraz wydajności pracy systemu?
Narazie może tyle:) Pozdrawiam Serdecznie
Jakub
Ogólnie planowane jest ogrzewanie podłogowe z pompy ciepła (algorytm PWM może PI) i oddzielna wentylacja z rekuperacją i też oddzielnie klimatyzatory zasilane wodą lodową.. Systemem HVAC z przepustnicami w każdym pomieszczeniu mieliśmy okazję kilka razy sterować w zakresie o jakim piszesz – np. w realizacji https://www.smartech.pl/dom-700m2-z-basenem-jozefow.html. Tam regulujemy temperaturę, wilgotność, prędkość nawiewu (wg punktacji, jaką ma każde z pomieszczeń i paraetrów np. tep. zewnętrzne, liczba zajętych pomieszczeń). Oczywiście może być zapisywane archiwum danych z wentylacji do optymalizacji kosztów.
System AV będzie zintegrowany zarówno na poziomie podstawowych włączników (proste funkcje następny/poprzedni/głośniej/ciszej), wyłączników z wyświetlanymi komunikatami (nazwa stacji/utworu) jak i paneli dotykowych (też komputera i czegokolwiek przez Internet). W grę wchodzi też aktywowanie strefy po wykryciu ruchu przez czujkę. W drugą stronę – na każdym panelu dotykowym systemu av będzie dostępny plan dou z wizualizacją/sterowaniem lampami, ogrzewaniem, roletami oraz podglądem kamer/videofonów i komunikacja głosową z gościem/intruzem (przez megafony na dachu).
Ciekawe czy właściciel rezydencji ma jeszcze czas aby coś zrobić (zmienić) własnoręcznie?
Właściciel jest bardzo zaangażowany w budowę i projektowanie (ma też duże kompetencje techniczne), ale po zakończeniu realizacji te systemy mają mu (i jego rodzinie) właśnie dać czas, jaki właściciele domów tradycyjnych poświęcają na ich obsługę.