Poradnik o instalacji w formie multimedialnej

Przepraszam…

wczoraj zadałem pytanie o opinie na temat poradników w postaci multimedialnej. Źle się jednak wyraziłem – nie miałem na myśli nagrania video, gdzie widać wnętrze domu, układanie instalacji, instalatora lub programistę przy pracy itd. To byłoby na pewno ciekawe, jednak bardzo kosztowne…

To, nad czym się zastanawiam to prezentacja w formie slajdów z moim lub lektora głosem w tle. Czyli włączasz sobie to, na ekranie przechodzą slajdy z hasłami lub obrazami, które głos zza kadru omawia i uzupełnia słownie.

Najlepszym do tego poradnikiem byłby ten Jak wykonać projekt i instalację KNX?, który cieszy się największą popularnością. Abym się na to zdecydował – potencjalne zainteresowanie i akceptowana cena powinny być większe, niż dla wersji w pliku pdf.

Dlatego ponownie Cię proszę o Twoją opinię, sugestie co do sensu, zawartości i ceny takiego nagrania/prezentacji.

Udostępnij znajomym

20 komentarzy

  1. Jeden obraz mówi czasem więcej niż tysiąc słów, dlatego pokaz slajdów byłby jak najbardziej na miejscu.

  2. Zainteresowałem się Inteligentnym Domem gdyż aktualnie mój syn będzie budował dom dla swojej rodziny i na pewno z niektórych rozwiązań skorzysta . Realizacja całego systemu jest zbyt kosztowna i przerasta możliwości przeciętnego Kowalskiego . Stąd z Pańskich rozwiązań zaczerpniemy te które są najbardziej przydatne . Jeżeli chodzi o ich przedstawienie to w mojej ocenie podanie w pliku PDF jest wystarczająco czytelne dla fachowców którzy mają to realizować . Obrazkowy system bardziej dociera do odbiorcy może stać się bardziej przekonywujący i biorąc pod uwagę marketing – efekt sprzedażowy bedzie skuteczniejszy . Jeżeli bierze Pan to pod uwagę to trzeba ponieś pewne koszta aby przyciągnąć uwage potencjalnych nabywców. Dysponuje Pan filmikami zrealizowanych takich domów więc napewno wizualnie dla oka klienta dobrze byłoby do poradnika dołączyć płytę z nagraniem.

  3. Można i też zrobić w takiej formie jaką Pan przedstawił czyli slajdami czy w formie za pomocą popularnego programu PowerPoint. Do slajdów można podłożyć napisy (mogą być nawet ruchome napisy) zamiast lektora albo razem czyli napisy z lektorem w tle. Myślę, że tak będzie najlepiej.

  4. Moim zdaniem, tworzenie multimedialnych prezentacji ma sens tylko przy pokazywaniu zalet instalacji inteligentnego domu i proponowanych rozwiązań.
    Jak wykonać projekt czy taką instalacje fachowcy powinni wiedzieć bez żadnych prezentacji, wystarczą wskazówki czy poradniki.
    Jeżeli będziemy brnąć w kierunku takim, że nawet piekarz będzie próbował zrobić inteligentny dom we własnym zakresie, to zapraszam do skosztowania moich wypieków (inż. elektryk).

  5. 🙂 Pokaz slajdów jest bardzo dobrym pomysłem, gdyż możemy przegladając zatrzymać się dłużej przy konkretnym zagadnieniu. Jeśli można coś doradzić to może spróbować połączyć pokaz slajdów z pokazem w formie filmu. Bawiłem się tak kiedyś w programie MOVIE MAKER, standardowym programie pakietu WINDOWS, mogłoby to być ciekawe połączenie a w tle głos lektora. Pozdrawiam 🙂

  6. Dokładnie to miałam na myśli pisząc: „Mam jednak, od zawsze problem z odbiorem rysunków technicznych i tu wideo pokazowe byłoby mi bardzo pomocne”. Czy to będzie w formie slajdów, czy w formie wideo obrazowego, istotne by rysunki techniczne były objaśniane w sposób jakbym to widziała na żywo, nie tylko w rysunku technicznym. Na tyle, na ile da się to wszystko pokazać i wytłumaczyć. Widzimy np. nagrania P. Majewskiego czy innych gdzie w formie video są tłumaczone obrazy z zaznaczeniem a jeszcze lepiej dodatkowo z tłumaczeniem pokazywanych odcinków strzałką. Np. coś podobnego. Film, jako takim o którym wspominasz, byłby dobry np. w telewizji z pełnym pokazem instalacji i z efektami.
    Wreszcie coś mądrego byłoby w telewizji a jaka reklama 🙂

  7. Na wstępie pragnę podziękować za maile z poradnikami.
    Moja skromna opinia co do nowej formy poradnika to jestem jak najbardziej za.Dlaczego? Chociażby dlatego ze jako praktyk (elektryk) miałbym możliwość z konfrontowaniem omawianej treści z rzeczywistym obrazem. Jest to bardzo ważna kwestią dla wzrokowców,do których się zaliczam.

  8. W pierwszej kolejności chciałbym podziękować za wszystkie poradniki które do tej pory mogłem otrzymać.
    Co do pytania, myślę że poradnik w formie slajdów byłby dobrym pomysłem.
    A poparciem w tej kwestii jest to iż wielu wykładowców na uczelniach (szczególnie tych wyższych), stosuje materiały zapisane w postaci prezentacji (slajdy). Jest to dobra forma nauki.

  9. Wydaje mi się,że jest to dosyć ciekawa inicjatywa, która może okazać się trafna.
    Osobiście uważam, że lepiej jest przeglądać pewne materiały, pokazy slajdów z uzupełnieniem lektora.
    Kwestią, która zostaje do uwzględnienia to cena która nie może być zbyt wygórowana.

  10. Zdecydowanie wolę literaturę w wersji drukowanej, a zwłaszcza poradniki, podręczniki, itp.
    Można do książki wrócić w dowolnej porze, w każdych warunkach.
    Prezentacja komputerowa (np.: PowerPoint) nie jest dla mnie formą użytku osobistego, ale sposobem przekazu dla przynajmniej kilku osób (wykład, seminarium, konferencja, dyskusja).

  11. Nie będąc „fachowcem w branży”, z całą pewnością uznałbym pomysł slajdów z komentarzem jako interesujący dla ludzi takich jak ja, dający im łatwiejszą możliwość zapoznania się z prezentowanymi możliwościami i na tej podstawie podjęcia decyzji o potencjalnym ich zastosowaniu.

  12. Moim zdaniem, tego typu prezentacja jest zbędna, dotychczas zaprezentowane materiały dla osób cokolwiek orientujących się w temacie są całkowicie wystarczające.

  13. Nie wydaje mi się, żeby poradnik multimedialny – w tym kształcie w jakim go Pan opisał – był bardziej „przyswajalny” niż dotychczasowe porady w formie plików pdf. Wręcz przeciwnie. Zawartość plików zawsze można sobie wydrukować i studiować dowolne partie tekstu. A plik multimedialny? Co chwila „klikać” przycisk „cofnij”, kiedy coś nas zainteresuje? Raczej kiepskie rozwiązanie. Może w sytuacji, gdy przedstawiamy ofertę klientowi, ale i wtedy lepszy jest dotychczasowy sposób prezentacji.

  14. Moim zdaniem taki pokaz slajdów z komentarzem lektora to bardzo dobre rozwiązanie. Nie byłby to tylko słuchy tekst lecz bezpośrednio przypisane czynności do slajdów. Na pewno lepiej by to ukazało sedno sprawy i wytłumaczyło, laikom w tym temacie, bardziej zrozumiale cały temat.

  15. Witam. Prezentacja w formie slajdów jest dostępną i powszechnie już dziś stosowaną formą prezentacji. Bardzo dobrze się sprawdza na salach wykładowych uczelni, więc czemu nie miałaby się sprawdzić tutaj? Nie jest to może rewolucyjna, ale skuteczna forma pokazania zarówno zarysów jak i szczegółowych danych.

  16. Poradnik w postaci multimedialnej to bardzo ciekawy pomysł, ale ja chyba wolałbym bardziej tradycyjną wersję (pdf). Tekst zawsze można wydrukować i zabrać ze sobą bez np. laptopa.
    Chociaż gdyby slajdy były bardziej obrazkowe, zawierałyby dużo przykładów, pokazywałyby przykłady np. połączeń, konkretne schematy przedstawianych zagadnień – sposób nauki z takiego pliku mógłby być prostszy. No i po za tym od czytania na ekranie bolą oczy 😉 Cena za taki plik też jest ważna, byłaby dużo większa od pliku pdf?
    Proponowałbym Panu zrobić przykładowy plik multimedialny zawierający chociażby jedno zagadnienie.

  17. Jestem przyzwyczajony do dokumentów w formie papierowej, a poza tym jest to moim zdaniem forma praktyczniejsza niż postać multimedialna dla tych którzy chcą coś wykonać sami. Przecież temu ma służyć ten poradnik.

  18. Dzień dobry,

    osobiście nie byłbym bardziej zainteresowany taką prezentacją niż książką. Jest to związane z ty, iż książkę można sobie wydrukować i nosić ze sobą. Wtedy (i nie tylko) powrót do rozdziału, który akurat jest potrzebny, nie stanowi żadnego problemu. Szybko można uzyskać pożądaną informację. W przypadku takiej prezentacji, prawdopodobnie dużo informacji jest zawartych w wypowiedzi lektora. Czyli forma wydrukowana, bez notatek, jest mało informacyjna. Dodatkowo, czytając książkę, informacje są „wchłanianie” szybko (z prędkością umiejętności czytania), a nie tak jak w przypadku prezentacji z szybkością czytania lektora – co oczywiście jest wolniejsze, aby wszyscy słuchacze rozumieli. Oczywiście przeskakiwanie do dowolnych części jest już takze trudniejsze. No i na sam koniec, wydaje mi się, że dużo osób jest wzrokowcami, więc jest dla nich lepiej coś przeczytać i połączyć ze stroną, obrazkiem książki.

    Nie twierdzę jednak, że taka książka nie ma sensu. W Internecie istnieje wiele video-tutoriali, które się cieszą popularnością.

    Mam nadzieję, że moja opinia pomogła, chociaż w najmneijszym stopniu. Dziękuję i pozdrawiam,

  19. Wydaje mi się, że prezentacja multimedialna byłaby idealnym rozwiązaniem, ze względu na koszty i na przyjemność oglądania czy słuchania, tym bardziej jeśli będzie zawierała ciekawe zdjęcia, które umilą słuchanie a przy okazji wzrokowo będzie wiadomo o co chodzi 🙂
    wydaje mi się, że najlepszym i najłatwiejszym rozwiązaniem byłaby najzwyklejsza prezentacja wykonana w power poincie.

    zachęcam do realizacji pomysłu i życzę powodzenia 🙂

  20. Na pewno prezentacja bedzie lepsza forma -łatwiejszą i szybszą do zapoznania się z tematem.( Tyle tylko ze lepiej jak już dostaniesz za to money,gdyz to co piszesz jest dobre 🙂
    Istotne jest tylko czy odbiorca bedzie posiadał program w którym taka prezentacje zrobisz.
    NIe moge się doczekać kolejnych edycji inteligentnego domu…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *