Integracja KNX i Crestron – jak wykonać?

Programuję właśnie naszą kolejną instalację w której integrujemy systemy KNX oraz Crestron.

System KNX odpowiada za sterowanie oświetleniem, roletami, ogrzewaniem i klimatyzacją oraz integruje się z systemem alarmowym. System Crestron to kino domowe, multiroom na 12 stref audio (w tym 8 także video i TV sat), czym klienci będa mogli sterować przez panele dotykowe (dedykowane Crestron i/lub iPady) oraz dowolny komputer z dostępem do sieci lokalnej lub Internetu.

Natomiast współpraca KNX-Crestron polega na wizualizacji stanów oświetlenia/rolet/temperatur/alarmu na tychże panelach/ekranach z możliwością zarządzania nimi. Dokładniej opisałem to (wraz ze zrzutami ekranu na stronie https://www.smartech.pl/mozliwosci/systemy-audiovideo.html oraz w opisie naszej pierwszej takiej realizacji https://www.smartech.pl/dom-300m2-konstancin-jeziorna.html).

Mimo upływu 7 lat od tej pierwszej realizacji łączącej KNX i Crestron, oraz pojawienia się wielu nowych urządzeń, nadal takie rozwiązanie uważam za optymalne i najlepsze w zastosowaniu zarówno domowym, jak i komercyjnym (sale konferencyjne/wykładowe).

Być może moja wiedza na ten temat przyda się innym integratorom, którzy chcieliby swoim klientom dać najlepsze możliwości. Planuję zatem napisanie krótkiego, acz treściwego poradnika, w którym krok po kroku pokażę kolejne etapy i sposoby na dojście do celu – droga jest zawiła i wymaga nie tylko znajomości systemu KNX oraz Crestron, ale także wielu kruczków, które nie są publicznie dostępne (nam dojście do nich zmarnowało setki godzin i kilkanaście straconych wyjazdów do klienta, w tym wizytę u nas programistów z centrali crestrona w Belgii, jako że wykonaliśmy pierwszą tak dużą integrację obu systemów, z czym urządzenia „nie chciały” sobie na początku poradzić).

Czy jesteś zainteresowany takim poradnikiem? Czy masz już jakieś doświadczenie z oboma systemami i w związku z tym jakieś konkretne oczekiwania, problemy, jakich rozwiązanie chciałbyś poznać? Jestem ciekaw, czy warto tracić cenny czas na pisanie takiego poradnika, być może zainteresowanie nim będzie znikome, zwłaszcza, że pogodę mamy piękną 🙂

Udostępnij znajomym

4 komentarze

  1. Moim zdaniem jest na to jeszcze za wcześnie. Rynek KNX jest mały, a wydaje mi się, że klientów na części multimedialne jest jeszcze mniej. Adresatami na dzień dzisiejszy byli by głównie pasjonaci tematu i studenci. Nie wiem czy nie szkoda Pana czasu.

  2. Kupiłem już u Pana kilka poradników i jestem bardzo zadowolony. Czekam z niecierpliwością na kolejny. Myślę, że na razie nie będzie mnie stać na Crestrona w domu. Jednak jak już buduję to chciałbym rozprowadzić przewody do maksymalnej ilości funkcji. Może za kilka lat coś się zmieni. :))
    Pozdrawiam

    1. Miło mi przeczytać opinię zadowolonego klienta 🙂

  3. Bardzo dobry pomysł! Jako student elektrotechniki bardzo chętnie poczytałbym o takim projekcie. Myślę, że innym fascynatom czy instalatorom takie opracowanie też się przyda.
    Trzymam kciuki!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *