Instalacje antyinteligentne

Dziś mała wakacyjna ciekawostka – zbiór sześciu konsol (video)domofonowych. Można było zastosować jeden prosty system, jak w każdym bloku mieszkalnym, a jeśli oddzielne, to mogły być przynajmniej takie same… Zdjęcie zostało zrobione w głównej alei handlowej jednego z warszawskich centrów handlowych, zatem nie jest to jakiś korytarzyk, który odwiedzają „tylko” goście tych biur…
Zobacz Instalacje antyinteligentne - Zdjęcie003 1024x746

Udostępnij znajomym

6 komentarzy

 1. Witam,
  Jestem trochę z innej branży, ale wszędzie zdarzają się sytuacje w których człowiek trafia na absurdy tego typu. Ostatnio projektowałem sieć strukturalną która w przyszłości będzie wykorzystana do telefonii IP czyli tzw VOIP-a. Z uwagi na tzw „politykę” telefony nie mogą być podpięte do gniazdek z danymi, muszą być na dwóch osobnych liniach, co przeczy całej ideologii systemów VOIP (czyli transmisji głosu przez IP). Politycznym powodem takie sytuacji jest to że Wydział Informatyki ( Ci od danych) jest skłócony z Wydziałem „Telefoniarzy”(aktualnie analogowe telefony), systemy muszą być odseparowane fizycznie ze względu na to, że administrują je dwa różne wydziały – dwie różne grupy ludzi. Natomiast chwali się to że Wydział informatyki w ogóle pomyślał o tym aby w projekcie ująć część „telefoniarzy” 🙂

 2. O co chodzi? Instalatorzy przecież wiedzą! Zakładają oryginalne, ze swojej hurtowni, najlepsze.
  To normalne gdy swoją mądrość biorą co dzień z dna opróżnionej buteleczki pod sklepem i dostają szału gdy ktoś wspomni coś o procesorach. Tacy fachowcy „umią robić”, zwykłego kompa nie potrafią nawet włączyć do prądu a swoją edukację zakończyli często na Szkole Podstawowej (bo była przymusowa). I niech ktoś potrafi zakwestionować to zaraz wyzwą od idiotów. To klasyczny przypadek.
  Jest też bardziej łagodna opcja. Montuje to co im zaoferował ich sprzedawca, który wiadomo że sprzeda to co ma akurat na sklepie a najlepiej towar który mu nie schodzi. Ci fachowcy też za dużo nie myślą, estetyka całości to nie dla nich.

  Ostatni rzeczywisty przykład z budowy zespołu bloków mieszkalnych.
  Firma wentylacyjna musiała zamontować sterowanie wentylacji w garażu podziemnym. Były to 2 niezależne zwykłe asynchroniczne silniki 3-fazowe po 2kW.
  Wykonanie tego zadania:
  Na ścianie obok istniejącej rozdzielnicy elektrycznej zamontowano 2 potężne skrzynie z transformatorami chyba ponad 500VA każdy. Podobne (ale inne) 2 skrzynie z przełącznikami na rodzaj pracy (automatyczna, ręczna, ciągła – nic więcej tam nie było), oraz jedną rozdzielnicę z bezpiecznikami, lampkami i czasówkami oraz wejściami z czujek CO (czujek LPG i lamp ostrzegawczych nie zamontowano). Żeby było ciekawiej zabezpieczono to w rozdzielnicy elektrycznej C40A a przewód zasilający dali YDY5x2,5. Cała ta automatyka zajęła prawie 4m2 ściany.
  Wystarczyło zamontować w istniejącej rozdzielnicy elektrycznej sterownik mikroprocesorowy z wyświetlaczem LCD (wielkość 4 moduły) i 2 styczniki na szynę oraz zasilacz (wielkość 1 moduł). Funkcjonalność nieporównywalna do tamtej całej potężnej automatyki. Były by lampy ostrzegawcze z napisami i syreny oraz czujki CO i LPG. Tak było w dokumentacji elektrycznej.
  Robiliśmy oświetlenie tego garażu i założyliśmy w rozdzielnicy elektrycznej sterownik mikroprocesorowy i 8 styczników (razem wielkość 11 modułów). Tyle sprzętu wystarczyło do obsługi masy przycisków ręcznych, czujek ruchu i czujek światła oraz 9 obwodów lamp.
  Niestety kierownictwo budowy stwierdziło że sterowanie wentylacji muszą zrobić fachowcy a nie elektrycy. fachowcy ci mieli na garniturach napis „SYSTEMY ALARMOWE”. Komentarz pomijam.

 3. Panowie przesadzacie… Po prostu firmy posiadające biura w tym obiekcie musiały zamontować domofon na własny koszt. Pewnie biura były wynajmowane w pewnych odstępach czasu, dlatego każda firma instalowała domofon na własną rękę i pewnie u różnych instalatorów, stąd różne modele konsol. Dziwne, że właściciel obiektu nie pomyślał, zanim wynajął powierzchnie.

 4. Panowie, to nic. Nie dalej jak 4 dni temu zastałem w domu u Klienta zamontowany TV na ścianie i tu uwaga Uchwyt regulowany przymocowany odwrotnie, czyli obie listwy/zaczepy z regulacją do ściany a szyna do TV !!!

 5. Widac Pan jest nie Tolerancyjny , nie ktorzy moga byc inteligenti inaczej i nie nalezy tego pokazywac palcem bo nie wypada 🙂

 6. Skąd ludzie czerpią takie pomysły 🙂

  Widziałem kiedyś coś podobnego w domu pewnego Japończyka: panel od podglądu kamer, videodomofon, panelik od audio, trzy włączniki, czujka ruchu i stacja pogodowa – brakowało tylko manipulatora od alarmu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *