KNX i Crestron – inteligentne sterowanie sprzętem audio/video

Nietypowa instalacja

Zakończyliśmy bardzo ciekawą realizację systemu Inteligentnego Domu opartą o system KNX i CRESTRON. System wykonaliśmy w istniejącym (lekko remontowanym) domu o powierzchni 300m2. Z uwagi na brak możliwości prowadzenia niezależnych przewodów do lamp/rolet i gniazd sterowanych użyliśmy modułów sterujących przystosowanych do montażu w puszkach za wyłącznikami lub gniazdami. Wymagało to wielu nietypowych przejść przez ściany i inne pomieszczenia.
Zobacz KNX i Crestron - inteligentne sterowanie sprzętem audio/video - SMARTech Inteligentny Dom Konstancin 1 1024x768

Zobacz KNX i Crestron - inteligentne sterowanie sprzętem audio/video - SMARTech Inteligentny Dom Konstancin 2 1024x768
Zobacz KNX i Crestron - inteligentne sterowanie sprzętem audio/video - SMARTech Inteligentny Dom Konstancin 3 864x1024

Podstawowe możliwości

System KNX objął sterowanie oświetleniem w domu i ogrodzie, ogrzewaniem i roletami. W domu zastosowano kilkadziesiąt scen świetlnych z możliwością ich swobodnego włączania i zapisywania w systemie przez każdego domownika. Wystarczy ustawić wybrane lampy na oczekiwany poziom mocy i nacisnąć klawisz „zapamiętaj jako scenę 1”. Oświetlenie na zewnątrz domu włącza się automatycznie o zmierzchu, wtedy też opuszczają się rolety, by domowników nie można było podglądać z ulicy. Markizy na tarasie otwierają się automatycznie przy dużym nasłonecznieniu (by chronić osoby siedzące na tarasie przed silnymi promieniami Słońca), ale chowają, gdy wieje silny wiatr (by zapobiec zniszczeniu tkaniny).

Integracja z systemem audio/video

Jak dotychczas jest to nasz prawie typowy system. Jednak integracja z systemem Audio wyznaczyła nam znacznie wyższe wymagania – oczekiwania klienta były bardzo rozbudowane: sterowanie każdym urządzeniem w kinie domowym (ekran, dwa tunery TV sat, serwer plików MP3, iPod, radio, CD, DVD, gra Playstation) z jednego panela dotykowego. Aby było jeszcze trudniej – wszystkie te możliwości miały być dostępne w sześciu niezależnych strefach, by każdy z domowników mógł słuchać/oglądać czego innego. Sterowanie nie mogło ograniczać się do wybrania źródła dźwięku i zmiany utworu na kolejny/poprzedni, jak to jest w typowych systemach Multiroom (wielopokojowy system dystrybucji dźwięku). Celem była możliwość znalezienia konkretnego utworu określonego wykonawcy oraz tworzenia własnych list „ulubionych” i kolejki odtwarzania. Po zakończeniu seansu jedno naciśnięcie klawisza OFF wyłączy wszystkie urządzenia audio, schowa ekran oraz zapali powoli oświetlenie lub podniesie rolety.

Zobacz KNX i Crestron - inteligentne sterowanie sprzętem audio/video - SMARTech Inteligentny Dom Konstancin 4 1024x768

Panele dotykowe CRESTRON

Do tych wszystkich funkcji wykorzystaliśmy urządzenia CRESTRON integrujące się z systemem KNX i urządzeniami AV poprzez złącza RS232 i IR. Widocznymi elementami są panele z dotykowym ekranem o przekątnej 8,4″ o bardzo dobrym kontraście i rozdzielczości (można na nich oglądać filmy, są wyposażone w głośniki stereo). Dzięki panelom możemy w prosty sposób sterować każdą funkcją systemu Audio, mamy podgląd z kilkunastu kamer rozmieszczonych wokół domu, możemy zobaczyć gościa czekającego przed bramą na posesję, sterować dowolną lampą/roletą, a także korzystać z Internetu i poczty elektronicznej.

Zobacz KNX i Crestron - inteligentne sterowanie sprzętem audio/video - SMARTech Inteligentny Dom Konstancin 5 1024x768

Szafa ze sprzętem Audio/Video ma też wbudowany dotykowy panel sterujący całym systemem i kilka przycisków do szybkiego włączenia sceny świetlnej

Przykłady możliwości panelu dotykowych

Poniżej zamieszczamy kilka ekranów panela, by pokazać Państwu pełnię możliwości. Całość logiki poruszania się po funkcjach, grafikę i napisy stworzyliśmy samodzielnie na życzenie klienta – całość jest dowolnie modyfikowana. Jeśli są Państwo bardziej zainteresowani – tutaj panel_dotykowy.zip (1,2 MB) umieściliśmy pełną symulację dla opisanych paneli, która w prosty sposób przedstawia zaimplementowane możliwości.

Zobacz KNX i Crestron - inteligentne sterowanie sprzętem audio/video - SMARTech Inteligentny Dom Panel dotykowy 1

Ekran główny paneli dotykowych

W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to uniwersalny pilot sterujący, lecz takie uproszczenie byłoby zbyt banalne. Na ekranie tego „pilota” zamiast nic nie mówiących numerów kanałów są loga stacji TV i radiowych pogrupowane w działy tematyczne.

Zobacz KNX i Crestron - inteligentne sterowanie sprzętem audio/video - SMARTech Inteligentny Dom Panel dotykowy 3

Ekran wyboru stacji TV

Zobacz KNX i Crestron - inteligentne sterowanie sprzętem audio/video - SMARTech Inteligentny Dom Panel dotykowy 12

Ekran playlisty z serwera audio

Zobacz KNX i Crestron - inteligentne sterowanie sprzętem audio/video - SMARTech Inteligentny Dom Panel dotykowy 5

Ekran wyboru i ustawień źródła dźwięku

Zobacz KNX i Crestron - inteligentne sterowanie sprzętem audio/video - SMARTech Inteligentny Dom Panel dotykowy 6

Ekran sterowania oświetleniem na piętrze

Zobacz KNX i Crestron - inteligentne sterowanie sprzętem audio/video - SMARTech Inteligentny Dom Panel dotykowy 7

Ekran podglądu obrazu z kamer

Udostępnij znajomym

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *