Panel solarny na oknie/balkonie

Zainspirowany montażem przez Beniamina Brońka z Katowic dwóch paneli fotowoltaicznych na barierkach balkonu, nasz klient też tak sobie zażyczył.

Montaż panela solarnego na oknie

Pojedynczy panel o mocy 330W z mikroinwerterem zamontowaliśmy na oknie zabudowy balkonu (elewacja południowa, okien dziesięć, więc brak światła z jednego nie stanowi problemu).

Montaż zajął godzinę. Inwerter (plus stosowne zabezpieczenia) wpięty po prostu do gniazdka (na powyższym zdjęciu jeszcze etap testu, bez bezpieczników, z czujnikiem temperatury i prowizorycznym prowadzeniem przewodu).

Zysk energii z jednego panela na balkonie

Po kilku dniach dzienna produkcja przedstawia się następująco (sierpień). W dzień słoneczny można spodziewać się ok 1kWh, w dzień pochmurny ok 0,5kWh.

Zobacz Panel solarny na oknie/balkonie - Produkcja dzienna

Produkcja maksymalna dotychczas zauważona to 215W (z panela 330W, czyli tylko 65%).

Zobacz Panel solarny na oknie/balkonie - produkcja chwilowa

Mniejsza od maksymalnej wydajność wynika z bardzo niekorzystnego ustawienia panela idealnie pionowo (czyli 90st, gdy optimum to 36st) oraz słabej wentylacji (panel przylega ściśle do ramy okna przez co się nagrzewa do 50st). Obok czujnika temperatury jest moduł Sonoff POWR2 który zbiera dane o produkcji energii (z niego pochodzą powyższe dane i wykres).

Odchylając panel na dole choćby o 15cm (szerokość parapetu zewnętrznego) rozwiązalibyśmy kwestię wentylacji i poprawilibyśmy o 5st nachylenie, co pozwoliłoby uzyskać ok 20% większą produkcję.

Czy panel solarny na balkonie ma sens?

Tak mała produkcja energii (spodziewane ok 250kW rocznie czyli ok 125zł) raczej nie ma sensu ekonomicznego (koszt elementów układu to ok 1000zł), więc zwróci się dopiero po 10latach. Nie zapewni nam też darmowej energii (na mieszkanie potrzeba by założyć 10 takich paneli). Może jednak zapewnić energię na bieżące zużycie elementów stale włączonych (lodówka, router, podgrzewanie podłogi w łazience, UPS, urządzenia w trybie standby itp.

Przy małym zużyciu stałym, a więcej niż 1 panelu trzeba już uważać, by nie produkować więcej energii niż się zużywa na bieżąco (nie średnio na dobę, czy miesiąc), bo liczniki taką energię oddawaną policzą jak zużywaną (rozwiązaniem jest zarejestrowanie instalacji, by zakład energetyczny założył licznik dwukierunkowy).

Jak zarobić na energii odnawialnej?

Jeśli rozważasz inwestycję w panele solarne zapraszam do zapoznania się z poradnikiem „Jak zarobić na energii odnawialnej?„, który na ten temat napisałem kilka lat temu, a w ostatnich dniach zaktualizowałem – http://www.inteligentnydom.pl/energia-odnawialna

Udostępnij znajomym

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *