Czy panele solarne opłacają się bardziej emerytom?

Dziś poruszę kolejną kwestię, jakiej jeszcze nigdzie w polskich publikacjach nie spotkałem – profil zużycia energii w budynku, w którym instalujemy panele solarne.

Gdy użytkujemy taką instalację jako osoby prywatne, nie przekazujemy do sieci całej produkcji, a tylko nadwyżkę ponad własne zużycie. W takim przypadku optymalnie jest produkować energię dokładnie wtedy, gdy ją zużywamy. Na przykład dla gospodarstwa domowego – dwie osoby dorosłe pracujące zawodowo z dwójką dzieci profil zużycia energii wygląda tak:

Zobacz Czy panele solarne opłacają się bardziej emerytom? - 2 pracujace 2 dzieci 300x271

Natomiast jak widać poniżej, profil zużycia dla gospodarstwa dwóch niepracujących osób dorosłych wygląda istotnie inaczej:

Zobacz Czy panele solarne opłacają się bardziej emerytom? - 2 niepracujace 300x269

Różnice te (w domu osób pracujących zużycie jest głównie rano i wieczorem, u niepracujących – w środku dnia) mogą powodować znaczne (nawet 50%) różnice w efektywności pokrycia go przez np. panele słoneczne (w typowym ustawieniu paneli, produkują one energię właśnie wtedy, gdy potrzebują jej niepracujący zawodowo domownicy). Przekłada się to na opłacalność z inwestycji w nie. Zdecydowanie więc należy te kwestie przeanalizować i dobrać wegług nich ustawienie paneli i inne kwestie konfiguracji instalacji (np. jej wielkość).

W moim poradniku opisałem narzędzia pozwalajace na takie „wyciśnięcie maksimum z instalacji” – warto zadbać, by nasz instalator uwzględnił te kwestie w projekcie.

Poradnik można już zamówić po promocyjnej cenie na stronie InteligentnyDom.pl/energia-odnawialna.

Udostępnij znajomym

7 komentarzy

  1. Witam,

    W przypadku nie-emerytów podczas dnia powinno się doładowywać akumulatory UPS-a i wykorzystywać tą energię wieczorem. Zaznaczam, że UPS nie może zasilać wszystkich odbiorników z uwagi na ich charakterystykę oporu i moc.

    1. Układ z akumulatorami jest niestety mniej opłacalny, niż oddawanie tej dziennej energii do sieci i odbieranie jej części (okreslonej w przepisach) wieczorem.

  2. Tutaj temat, a raczej pytanie jest raczej retoryczne.
    Dlaczego?
    Czasokres opłacalności. , który widzimy na wcześniejszych wykresach zaczyna się prawie po 10 latach.
    Jeżeli kobiety się na tę granicę mogą załapać, to mężczyźni zdecydowanie nie (oczywiście – statystyka)
    Dla mężczyzny przeżycie 5 lat na emeryturze, to i tak dużo.A tu mówimy o obecnej emeryturze – 67 lat.
    A sprawność układu; co dla starszej osoby jest bardzo istotne, w kontekście 100 tys. zł dodatkowych na awaryjne uruchamianie – czyli wtedy jak na prawdę jest potrzebny – świadczy o całkowitej nieopłacalności.
    Przepraszam, za szczerość, ale tutaj podpowiadałbym jakiś UPS do podtrzymywania napięcia na światło ledowe w domu oraz ew. telewizor LCD , też oszczędny.
    Bo to jest potrzebne emerytom tu i teraz.
    Chyba , że myślimy o następnych pokoleniach.
    A to już jest zupełnie inna bajka.
    Miłego wieczoru,

  3. Dlaczego skale wykresów są inne ?
    Czy to celowe zniekształcenie ?
    Proszę o skorygowanie skali (wartości pionowe), aby możliwe było łatwe porównywanie danych. Mogłoby być MAX 4 kW dla wszystkich wykresów.

    1. Nie wiem, to wykres z oficjalnego narzędzia do projektowania firmy SMA. Ale sądzę, że taka korekta może być wykonana w głowie, nie chodzi tu przecież o wartości tylko o porównanie rozkładu zużycia w ciągu doby.

  4. Witam
    Przedstawione profile przedstawiaja cały tydzień, a nie miesiace jak z opisu wynika
    pozdrawiam

    1. Hmm… w treści nie sugerowałem, jakoby były to profile zużycia miesięcznego, czy rocznego… Chodziło mi o pokazanie różnic w zużyciu w ciągu dnia, co te grafiki właśnie czynią.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *