Chcesz poradnik o programowaniu systemu KNX?

Tworzę poradnik, jakiego wielu osobom brakowało. Poradnik o programowaniu urządzeń KNX w programie ETS. Czyli o uruchamianiu systemu. Chcę, by ten poradnik dał Ci wiedzę, jakiej oczekujesz. Chcę, by zastąpił Ci stacjonarne szkolenie z programowania, byś po jego przeczytaniu mógł w godzinę zaprogramować system dla np. małego domu. Napisz mi, proszę, czego konkretnie chcesz się dowiedzieć, co mam w tym poradniku opisać, jak szczegółowo itd. by ta wiedza była dla Ciebie jak najbardziej przydatna.

Zobacz Chcesz poradnik o programowaniu systemu KNX? - okladka uruchamianie m

Założenia:

– poradnik będzie dla osób, które „nie widziały ETS-a na oczy i niczego w życiu nie programowały”
– poradnik będzie zawierał tylko tyle teorii, ile jest potrzebne do zdobycia umiejętności uruchomienia systemu (nie będzie więc opisów struktury telegramu, zasad transmisji itd)
– krok po kroku od znalezienia potrzebnych plików i zainstalowania programu, poprzez konfigurację kilku urządzeń obecnych w przykładowym pokoju, po uruchomienie systemu i zestaw działań dostosowujących system do wymagań użytkownika (tego nie ma na żadnych szkoleniach)
– opis wszystkich parametrów konfiguracyjnych dla głównych urządzeń
– dużo zrzutów ekranu

Aha – zwracam uwagę, że kwestie doboru urządzeń, opisy możliwości systemu, zasady tworzenia projektu i instalacji oraz montażu urządzeń są już omówione w innych poradnikach – ten będzie dotyczył tylko uruchamiania systemu czyli tworzenia programu w ETS, łączenia urządzeń w grupy funkcjonalne i wgrywania tego programu do nich.

PS. Osoby, które napiszą tu o swoich oczekiwaniach w tym temacie (innych, niż poprzednicy) otrzymają ten poradnik gratis 🙂

Udostępnij znajomym

26 komentarzy

  1. Wstęp z zakresu programowania i interakcję pomiędzy urządzeniami

  2. Witam serdecznie 🙂
    Jesteśmy jeszcze na studiach i interesujemy się magistralą EiB. Nasze oczekiwania co do poradnika:
    -co oczywiste powinien być dosyć wyraźny i przyjemny w pracy.
    – gdyby zawierał najważniejsze informacje z drobnymi objaśnieniami to też fajnie,
    chociaż opcja „krok po kroku” byłaby zbawieniem 🙂
    -przydałoby się też jakieś okienko z najczęstszymi problemami i wyjaśnienia do nich.
    -Chcielibyśmy bardzo zobaczyć owoce Pańskiej pracy i oczywiście wycisnąć z niej tyle wiedzy ile się da 🙂

  3. W poradniku powinno znaleźć się sporo informacji nt. integracji i programowania urządzeń klimatyzacyjnych – klima staje się już powoli standardem w lepszej klasy budynkach a wciąż mało jest informacji jak programować dla komponentów różnych firm w tym prostych klimatyzatorów. Dodatkowo programowanie dla audio/video z użyciem urządzeń typu NAS jako magazyn centralny dla multimediów. Serwery video są wciąż astronomicznie drogie a w sumie zawierają HDD lub macierz RAID i bebechy sprzętowe+soft. Dzięki i pozdrawiam

  4. Keep posting stuff like this i really like it

  5. Poradnik o programowaniu powinien zawierać:

    1 – opis programu ETS jego menu (tutaj duża liczba sreenshotów)
    2 – na podstawie przykładowego schematu budynku i przykładowej biblioteki urządzeń np. BERKERA przygotowanie projektu do programowania – powinny być zawarte tutaj najważniejsze urządzenia EIB oraz inne ciekawe pozostałe.
    3 – podłączenie ETS do magistrali EIB wybór i opis urządzeń, które to umożliwiają
    4 – sposoby programownia oraz zmiany już w zaprogramowany obiekcie.

    PS. SWOJĄ DROGĄ GRATULUJĘ POMYSŁU BRAKOWAŁO TAKIEGO PORADINKA W JĘZYKU POLSKIM

  6. Witam!
    Według mnie w poradniku takim powinno znaleźć się dużo przykładów konkretnych rozwiązań wraz z gotowym kodem w którym zostaną umieszczone komentarze co jaka funkcja robi, dodatkowo możesz pomyśleć o stworzeniu jakiejś bazy zaprogramowanych pomieszczeń bo może się tak zdarzyć że ktoś szuka konkretnego rozwiązania które masz już napisane i można z niego skorzystać a nie trzeba go pisać od początku

    pozdrawiam
    Rafał

  7. Poradnik taki powinien zawierać słownik podstawowych pojęć,opisy podstawowych ,stosowanych urządzeń i elementów ewentualnie ze wskazaniem/link/miejsca gdzie to można znaleźć.Istotne jest też podanie schematów blokowych urządzeń z ich opisami z podaniem możliwego minimalnego zestawu urządzeń z możliwością rozbudowy/przykładowo sterowanie oświetleniem i roletami ,stacja pogodowa a później odbiorniki i ogrzewanie/.Przykłady powinny być podane z podziałem na mieszkanie,domek jednorodzinny,większe obiekty.Dobrze byłoby podać zamienniki poszczególnych podzespołów ,jeżeli takowe istnieją.Przy opisach projektowania i wykonania zastosowałabym zasadę „krok po kroku „-dobrze jest to realizowane przez „Komputer Świat”.No i na koniec -przykłady,przykłady i jeszcze raz przykłady -bo one najbardziej przemawiają do wyobraźni.Po przestudiowaniu takiego poradnika każdy zainteresowany powinien potrafić zaprojektować minimalną instalację i umieć ją wykonać.Powodzenia przy opracowywaniu dobrego poradnika dla pożytku własnego a przede wszystkim przyszłych jego użytkowników.Pozdrawiam

  8. Z mojej perspektywy poradnik powinien praktyczny, tzn. pozwolić na samodzielne wykonanie ćwiczeń/projektów na podstawie informacji w nim zawartych.

    Poradnik powinien zaczynać się od zwięzłego opisu narzędzia ETS (z naciskiem na rzeczy nietypowe, tj. licencjonowanie, wspierane systemy operacyjne, kto jest odpowiedzialny za rozwój programu, jak często wydawane są uaktualnienia/nowe wersje, itp.). Dla kompletności warto również krótko opisać inne narzędzia KNX i ich zastosowania (Falcon, EITT, iETS Server).

    Ponieważ na stronie KNX są tylko ogólne informacje o narzędziu ETS (http://www.knx.org/knx-tools/ets/description/), uważam, że nie ma sensu ich duplikować, ale warto się do nich odnieść. Warto również odnieść się do dokumentacji programu (dostępnej po jego zainstalowaniu), ale jej nie duplikować.

    Z perspektywy użytkowników początkujących wydaje mi się, że nie ma sensu rozwodzić się nad ETS2 i różnicami między ETS2 i ETS3 – jako użytkownik początkujący i tak nie będę prawdopodobnie używał wersji ETS2 i nie ma sensu zaciemniać poradnika niepotrzebną historią. Dodatkowo poradnik nie powinien być zbyt mocno przywiązany do konkretnego narzędzia (ETS3 zostanie wkrótce zastąpiony przez ETS4, z zupełnie przebudowanym GUI), ale skupić się bardziej nad aspektach praktycznych projektowania, konfigurowania i uruchamiania systemu.

    Poradnik powinien też zawierać rekomendację, aby na początku zapoznać się z wersją darmową (z jasno opisanymi ograniczeniami) a potem opisać, w jaki sposób zakupić wersję pełną.

    Większość osób początkujących woli przetestować rozwiązanie przed inwestycją (zakup licencji, interfejsu do podłączenia do magistrali, zasilacza i podstawowych urządzeń do mini-laba, w tym czujników/włączników/sterowników które z perspektywy systemu KNX są tylko wejściami/wyjściami cyfrowymi).

    Jeżeli oprogramowanie ma możliwość wykonywania symulacji, warto również opisać tą funkcjonalność.

    Poradnik musi zawierać sposoby podłączenia PCta z ETSem do magistrali KNX i skupić się na najpopularniejszym sposobie (z tego, co wyczytałem do magistrali można się podłączyć interfejsem szeregowym, USB, Ethernet oraz IP/Internet).

    Wygląda na to, że do pracy z urządzeniami potrzebne są bazy produktów. Przydałaby się informacja, w jaki sposób pobierać takie bazy i lista odnośników do stron z bazami najpopularniejszych producentów.

    W poradniku nie powinno też zabraknąć podstawowych informacji o rozwiązywaniu problemów podczas uruchamiania i konfigurowania prostych instalacji (łączność z magistralą, podgląd komunikatów, itp).

    Jeszcze raz podkreślę, że jeżeli poradnik ma zastąpić szkolenie stacjonarne, to musi być praktyczny i jak najmniej oderwany od rzeczywistości. Dlatego też potrzebne są odnośniki do stron producentów, przykłady konkretnych modeli urządzeń (najlepiej najpopularniejszych).

    Niektórzy proponują jak najwięcej screenshotów – nie zgadzam się z tym podejściem. Screenshoty są przydatne, ale ich nadmiar negatywnie wpływa na zwięzłość i czytelność opisu. Za to schematy elektryczne/logiczne i zdjęcia przykładowych instalacji są jak najbardziej mile widziane 🙂

    Powodzenia!

  9. Kluczową rzeczą sa zasady adresowania – i to od projektów małych – po duże.
    Jak efektywnie dokonywac debagowanie i rozwiazywania problemów podczas uruchamiania.

  10. Trudno pisać o moich oczekiwaniach w momencie, kiedy nie za bardzo orientuję się w podstawach. Może to skrzywienie zawodowe, ale otrzymuję od Ciebie Mariuszu poradnik już od dłuższego czasu a nie przypominam sobie, żebym widział chociaż raz jakiś schemat czy fotografię, zwłaszcza „bebechów”. W takim razie moje oczekiwania to takie, że będzie dużo grafiki – schematy elektryczne, blokowe, schematy pokazujące fizyczną i logiczną strukturę sprzętu, a także logiczną strukturę oprogramowania, zarówno na sprzęcie jak i na PC (jeżeli dobrze zrozumiałem do programowania potrzeba podłączyć do rozdzielnicy PC, nawet to nie jest jeszcze jasne!). Reszta moich oczekiwań pokrywa się z oczekiwaniami moich przedmówców – screenshoty, przykłady, może dodam do tego jeszcze rozwiązania różnych producentów. To na razie tyle, pozdrawiam i życzę miłego dnia

  11. W poradniku oczekuję jakiegoś gotowego projektu, na podstawie którego będę mógł programować swoje projekty.
    W miarę sporo opisów i wyjaśnień co do uzyskiwania różnych funkcji w pracy urządzeń.

  12. Dla mnie jako osoby nie znającej praktycznie wogóle ETSa najważniejszą rzeczą w takim poradniku byłby początek, czyli gruntowne i „łopatologiczne” opisanie konfiguracji i opcji oprogramowania. Genialną sprawą byłoby pokazanie krok po kroku programowania prostej instalacji (określenie sprzętu występującego oraz zaprogramowanie prostych, średnich i bardzo skomplikowanych funkcji).
    Dodatkowo po omówieniu każdej z funkcji warto byłoby podać przykłady jej zastosowania oraz zamieścić zrzuty ekranu obrazujące tworzenie funkcji.
    Myślę, że warto byłoby się pokusić o stworzenie diagramu, który graficznie pokazałby kolejne kroki podczas nadawania instalacji inteligencji.

  13. Witam wszystkich!
    Doskonały pomysł by stworzyć taki poradnik do programowania w ETS. Proponuje aby na początek zacząć od łatwych podstaw programowania poprzez pewne tajniki i sztuczki do najtrudniejszych. Żeby poradnik był napisany zrozumiale dla wszystkich tj. dla laików i jak dla profesjonalistów, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę. Zacząć od małego mieszkania poprzez domy jednorodzinne aż po wielkie biurowce. Tak jak inni piszą, by dorzucać screenshoty i dawać koniecznie ostrzeżenia by nie robić takich błędów, by nie uszkodzić drogie urządzenia.
    Poradnik może być podzielony wieloma rozdziałami by łatwiej potem szukać odpowiedniego wątku czy zadania. Na koniec można dawać różne przykłady rozwiązań zaprogramowanego obiektu w ETS.

  14. Witam,
    Ważną rzeczą, jaką mógłby mieć ten poradnik, to także informacje, jak szukać błędów, jak się ich wystrzegać, o czym szczególnie należy pamiętać, jakie błędy najczęściej się popełnia.

  15. W myśl zasady „jeden obraz wart tysiąca słów” prosiłbym o solidne podparcie walkthrough screenshotami, czy raczej instrukcji krok po kroku – zrzutami ekranu.
    Czekamy! Pozdrawiam!

  16. Przede wszystkim nalezy nie zapominac o pewnych oczywistych i trywialnych krokach programowania jakiegokolwiek urzadzenia. Trywialne nie znaczy zbedne. dodatkowo dla mnie jako dla laika bardzo wartosciowa rzecza byly by przyklady (jak ktos juz wczesniej wspomnial) nie tylko z opisanymi komendami ale rowniez z pewnymi uwarunkowaniami (np graf programu krok po kroku) oraz z czescia wykonawcza. Pozdrawiam i zycze udanej pracy 🙂

  17. Witam
    Według mnie poza informacjami na temat programowania w EIB powinna istnieć w poradniku adnotacja dotycząca innych spokrewnionych systemów nie koniecznie w standardzie KNX, aby mieć możliwość wyboru czegoś spoza „standardu”.
    Ponadto oczywiście przykłady przykłady i jeszcze raz…
    Z ogromną chęcią dowiedział bym się również czegoś na temat urządzeń w EIB czyli firmy(ABB . . .) i adresy bibliotek (z moich doświadczeń wynika, że każde nowe urządzenie to osobno ściągany dodatek do biblioteki, która w dalszym terminie jest uciążliwa dla procesora i spowalnia komputer nie mniej niż solidna baza danych)czy jest możliwość uniknięcia tego zjawiska?
    Bardzo mile by mnie zaskoczyło użycie w przykładzie zastosowania urządzenia mniej standardowego typu PRION i demonstracji ciekawego wykorzystania możliwości inteligentnego budynku…działanie na wyobraźnię, wychodzenie poza standardowe sceny świetlne i HVAC, tworzenie sztuki z techniki…gdzie szukać urządzeń, które to umożliwiają i jak łączyć ich funkcje w EIB aby stworzyć coś niepowtarzalnego…uff

  18. Poza tematami oczywistymi, np. typów urządzeń i ich konfiguracji, opisem możliwości integracyjnych z innymi systemami, możliwości programowania i zarządzania z systemów PC (Windows/Linux) oraz mobilnych (iPhone, Symbian) warto byłoby poruszyć temat mniej „multimedialny”, a mianowicie zarządzanie systemami grzewczymi, np. sterowanie kotłem (na pelet) w połączeniu z instalacją solarną, rekuperatorem, pompą ciepła, itp.. Możliwość bezpośredniego sterowania tymi systemami, może przecież znacznie obniżyć koszty eksploatacji i ogrzewania, dodatkowo wpływając korzystnie na ekologię.

  19. Przede wszystkim poradnik powinien zawierać przykłady oprogramowania: od prostych instalacji ze sterowaniem oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją po rzeczy, które opisał Elektroszoker… Przydatne byłyby screeny z programu ETS, które pokazywałyby, gdzie dokonywać nastaw parametrów w programie.
    Dodatkowo poradnik powinien zawierać opis sposobu doboru urządzeń z przykładami ze wskazaniem plusów i minusów wyboru każdego z nich.

  20. W poradniku powinno być zamieszczonych kilka przykładowych instalacji, oraz opis krok po kroku przygotowania programu. Dodatkowo nie będzie zbędne domieszczenie schematu, mam tu na myśli coś prostego np. sterowanie oświetleniem- kilka punktów świetlnych, sterowanie roletami – od takiego proponuję zacząć. Następnie coś bardziej rozbudowanego i stopniowo przejść do w pełni rozbudowanego. Uważam, że łatwiej nauczyć się podpatrując coś, niż czytając teorię i starać się na podstawie wiadomości coś stworzyć. Jednocześnie nie sugeruję o jej pominięciu, dodatkowo warto by dołączyć „słowniczek” i opis urządzeń typu, co, do czego, oraz które wymaga dodatkowego modułu. Warto również wspomnieć o tzw. Urządzeniach, które można zastępować innymi, jednak wyjaśnić, co wtedy zyskamy i co stracimy.

  21. Nie zgadzam się z opinią użytkownika Rodzyn. Moim zdaniem powinna istnieć część poradnika opisująca również bardzo podstawowe rzeczy – jak się prowadzi i łączy instalacje elektryczne czy jak zainstalować oprogramowanie potrzebne do programowania systemu (nie ograniczajmy tej pożytecznej wiedzy tylko do ludzi obeznanych z elektryką i komputerami). Bardzo ważne jest też by poradnik zwracał uwagę na typowe błędy które mogą popełnić początkujący, zwłaszcza jeżeli mogą one trwale uszkodzić urządzenia lub sprawiać zagrożenie dla ludzi (proponuję czerwone ramki z nagłówkiem „UWAGA!”). Co do całości uważam że poradnik powinien być (poza rozdziałami dla początkujących) złożony z rozdziałów w których krok po kroku opisane jest konstruowanie niezależnych fragmentów instalacji. To tyle, liczę że moje sugestie się przydadzą 🙂

  22. Witam,

    Moim zdaniem poradnik powinien na wstępie zawierać informacje dotyczące systemów operacyjnych (wersje Windows i Linux), w których możliwe jest programowanie, podstawy jak rozpocząć aby początkujący nie marnowali czasu na metodę „prób i błędów”. W poradniku nie powinno zabraknąć przykładów z wdrożonych instalacji, oraz źródeł gdzie możemy doczytać wszystkie szczegóły. Osobiście chciałbym także znaleźć informację czy i w jaki sposób jest możliwe pobranie bibliotek do tych urządzeń aby tworzyć własne aplikacje np w Visual Studio VB lub C#.
    Pozdrawiam

  23. Najwazniejsze zeby w tym poradniku mogla sie polapac osoba ktora nie ma wiekszego pojecia na temat Inteligetnego domu czy programowania… natomiast poradnik powinien zakladac ze czytelnik umie znalesc sie w srodowisku komputerowym czy zna podstawy elektryki i bedzie wiedzial przynajmniej jak poprawadzic i podlaczyc kable i urzadzenia bez programowania. Bardziej doglebnie czy tez bardziej pobieznie moglo byz znudzic albo bardziej zagmatwac … No to chyba tyle 🙂

  24. Witam serdecznie,
    prosił Pan o sugestie jakie informacje zawrzeć w poradniku:
    – poradniik powinien podać ograniczenia
    – zakres stosowalnośći (np do obiektów np 30 pomieszczeń, bo wieksze np bedą wymagały zastosowania innych rozwiązań)
    – porady typu krok po kroku, np aby skonfigurować xxx należy ….
    przykładowe schematy, konfiguracje
    etc.
    Piotr

  25. W poradniku o programowaniu powinny sie znalezc nie tylko opisy co gdzie i jak programowac w ETS. Powinny jako element glowny znalezc sie solidne podstawy jak budowac skomplikowane relacje pomiedzy urzadzeniami we/wy.Relacje ktore zbieralyby informacje z czujnikow binarnych i analogowych (takze stacji pogodowych) i na tej podstawie uzaleznialy uruchamianie odbiornikow. Dodatkowo sposoby programowania by oszczedzac energie oraz metody ich wizualizacji.Integracje syntezatora Ivona oraz integracje z multiroomem. Takze metody opracowywania wizualizacji graficznych na panelach LCD,integracji z Iphone,z Symbian,zarzadzania przez bramke internetowa oraz programowanie urzadzen KNX poprzez bramki Gateway z systemami np.Lonworks lub BacNet. Integracje kontroli dozoru i identyfikacji osob oraz zagrozen w budynku.jak by nie patrzyc stworzenie nawet malego BMS w budynku to temat rzeka wiec mozna by wiele w tym miejscu napisac.pozdrawiam i czekam na kolejny poradnik.

  26. Potrzebuję wszelakich informacji na temat inteligentnych instalacji, od podstawowych urządzeń (wyłączniki,matryce,czujniki…) po sposoby wykonywania i programowania. Chciałbym aby ten opis był łatwy do przyswojenia i bym mógł dzięki niemu łatwo wdrożyć inteligentne instalacje do swojego „repertuaru” wykonywanych prac.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *