Zaczynam pisać poradnik o Inteligentnych Domach

Witaj,

to mój pierwszy blog i pierwszy wpis na nim 🙂 Mam nadzieję, że ucieszy Cię, że na podstawie mojego 12 letniego doświadczenia z Inteligentnymi Domami postanowiłem napisać poradnik o nich.

Zaczynam od zbioru ogólnych treści prezentujących podstawowe zagadnienia związane ze sterowaniem oświetleniem, ogrzewaniem, roletami itd. Później przejdę do omówienia możliwości podstawowych i zaawansowanych, następnie przejdę przez bardzo szeroką tematykę systemów audio/video i ich integracji z systemami sterowania. Pod koniec omówię dokładniej możliwości poszczególnych urządzeń oraz etapy i koszty realizacji systemu.

Na ten podstawowy poradnik możesz się zapisać na https://smartech.pl/poradnik.

Szykuję także treści zaawansowane dla instalatorów i projektantów, do których dostęp będzie możliwy dla osób, które zapiszą się na powyższy Poradnik.

Proszę o opinie na temat Poradnika oraz oczekiwania co do jego zakresu 🙂

Za mało wiedzy? Znacznie więcej znajdziesz w poradnikach. Kliknij tu i poznaj je!

Udostępnij znajomym

87 komentarzy

  1. Od kilku odcinków czytam poradnik i wydaje mi się tendencyjny, ale mam świadomość ze trudno zrobić coś obiektywnego. Niemniej dobrze robić coś takiego, popularyzowanie zagadnień dla chcących się czegoś dowiedzieć o trendach jakie panują w dziedzinie inteligencji budynków/mieszkań/domów.
    Serdecznie pozdrawiam autora – p. Mariusza.

  2. Bardzo fajny i przejrzysty opis . Duzo sie dowiedzialam o inteligentnych domach i mam juz jakies wyobrazenie.
    Dziekuje bardzo i pozdrawiam.

  3. witam
    Bardzo fajna lektura ,ale za malo opisow technicznych
    jakies przykladowe schematy instalacji jak podlaczyc itp
    mowie przykladowe dlatego ze kazdy dom jest inny.
    mimo wszystko polecam zawsze to jakies dodatkowe informacje ktorych tak bardzo potrzebujemy.
    pozdrowienia Jurek

  4. Witam.
    Pomysł z poradnikiem jest bardzo dobry. Nie znam na rynku kompleksowego opracowania tej tematyki. Oczekuję od poradnika szerokiej wiedzy praktycznej podbudowanej wiedzą teoretyczną. Prezentowany poradnik przesyłany w częściach utwierdza mnie tylko w przekonaniu, że znajdę tam informację dla laików.
    Rozwinięty marketing gwarantuje mi, że jak kupię całość to dowiem się co w środku.
    Najlepszą reklamą będzie publikacja całego rozdziału, aby przyszły klient mógł się zorientować czy poradnik spełnia jego oczekiwania.
    Pozdrawiam

  5. Bardzo dobry pomysł z poradnikiem, jednak ilość informacji w poradniku jest znikoma. Bardziej przypomina marketingową ulotkę niż poradnik.

    1. Uważam podobnie, za mało konkretów. Za dużo reklamy.

  6. Lubie proste , tanie rozwiazania.
    To prowadzi do masowej sprzedazy, do giga zyskow(Wal_Mart ) model.
    Mam okreslona wizje , plany, chetnie pomoge wam w promocji i rozwoju, warunek jest jeden i prosty.
    Ochrona wlasnosci intelektualnej, +udzial w zyskach.
    Proste tanie systemy dla mas, proste a jednoczesnie extremalnie wydajne dla tych co ich stac.
    Mysle ze macie t same cele pytanie teraz czy potrafimy polaczyc sily???

  7. Witam.
    Cieszę się bardzo, że mogę zapoznawać się z ofertą przygotowaną w poradnikach. Wiedza na temat rozwiązań jest fantastyczna i podana w bardzo przystępny sposób.

  8. Witam,
    poradnik, ma charakter ogólny, co dla początkujących jest bardzo przydatny. Dla ludzi, którzy chcą „wejść” w to głębiej pozostaje im opierać się na regule „prób i błędów”.
    Pozdrawiam serdecznie.

    Wszystkiego dobrego.

    1. Lub kupić poradniki z wiedzą adresowane do specjalistów na http://www.inteligentnydom.pl/a/poradniki.html

  9. Witam,
    jak dla mnie poradnik jest bardzo przydatny. Nie poszukiwałem detali technicznych, interesowały mnie bardziej ogólne informacje, a te podane są w sposób jasny i klarowny. Jak dla mnie okazał sie bardzo ciekawy i pozwolił wyrobić sobie opinię na temat rozwiązań, które chciałbym zastosować. Pozdrawiam
    JZ

  10. Witam :]

    Bardzo mnie cieszy niniejsza inicjatywa … ogólnie zaczynam swoją przygodę z zagadnieniem „inteligentnych domów” i wszelkich tego typu domowych aplikacji , i bardzo cieszy mnie iż jest miejsca, w którym będę mógł potrzebne dla osób początkujących informacje uzyskać :]

    + Pozdrawiam i czekam na kolejne wpisy w blogu

  11. Moim zdanie poradnik zawiera ogólne informacje o systemie KNX/EIB, brak szczegółów technicznych, które dla studenta piszącego prace inżynierską są najważniejsze. Brakuje przykładów, schematów, cen . Na podstawie tego poradnika można zrobić prezentację multimedialną. Proszę o więcej informacji w poradnikach na temat optymalizacji zużycia energii cieplnej i elektrycznej oraz o integracji systemu knx/eib z innymi systemami bezpieczeństwa np. System Sygnalizacji Pożaru SSP, Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu SSWiN itp. Proszę o dalsze poradniki o systemie KNX/EIB.

    Pozdrawiam serdecznie.

  12. Jako początkujący w tej jakże obszernej dziedzinie pozytywnie oceniam niniejszy poradnik. Niemniej jednak jak wielu przedmówców chciałbym mieć choć niewielki wgląd na szczegóły techniczne. Z ciekawością czekam na kolejne odcinki.

  13. Poradnik ogólnie jest potrzebny. Wszystko zależy od potencjalnego odbiorcy. Jedni potrzebują danych technicznych – niewątpliwie konieczne, inni, jak ja czekają na nowości. Ogólnie poniewaz moj dom ma już 20 lat,nie bardzo potrafiłam znależć coś dla siebie. Poza tym te ciekawostki są niestety zbyt kosztowne dla mnie. Potrzebowałabym nieco więcej możliwości, które mogłabym wykorzystać konkretnie u mnie. Ale ogólnie strona jest o.k.

  14. Chociaż budowę domku rozpoczynam od nowego roku, to poradnik ten już mnie bardzo zainteresował. Jest on co prawda, dość ogólny ale ciekawy. Forma przekazu jest przystępna. Czekam na następne odcinki. Pozdrawiam

  15. Witam, jestem początkującym budowniczym domku, pomagam córce w budowie domku i każdą wiadomość analizuje i zapisuje co mnie interesuje , na co zwrócić uwagę w dalszych fazach budowy………..

  16. Mam dom, który stoi już 12 lat. Staram się wyłuskać, coś co mojego domu może dotyczyć i nie groziłoby ponownym bankructwem. Jak do tej pory nic do mnie nie pasuje, poza tym, że w tym systemie nic już więcej nie zaoszczędzę.
    Dziękuję za wysiłek i starania. Ciepło pozdrawiam

  17. Poradnik jak do tej pory jest utrzymany w tonie ogólnie informacyjnym, żeby nie użyć słowa komercyjnym. Tak jak w wielu powyższych opiniach zostało już napisane – prawdą jest, że zbyt mało w nim porad i uwag technicznych dotyczących samej instalacji czy kompatybilnych urządzeń, natomiast za dużo przykładów ogólnych możliwości inteligentnego domu, które jak wiemy są praktycznie nieograniczone.

  18. Moim zdaniem poradnik ma za mało szczegółów technicznych.
    Niemniej doceniam wiedzę przekazaną w poradniku, Dla mnie istotne byłyby materiały typowo techniczne Dodam jeszcze że przysyłane fragmenty stanowią w pewnym stopniu elementy marketingu.Z powazaniem

  19. Czytam z uwagą. Jestem inwestorem, interesuje mnie raczej efekt koncowy a nie szczegóły techniczne – nie mam do tego odpowiedniej wiedzy. Autor wspomina,że zbliżamy się do końca tej części Poradnika. W moim przypadku dalej pozostaje wiele pytań.
    Myślę, że jako podstawowa informacja Poradnik spełnia zadanie. Jednak do zrealizowania zamiarów niezbędny jest bezpośredni kontakt i indywidualne konsultacje między inwestorem i wykonawcą systemu.

  20. Zgadzam, się z przedmówcami jak dla inwestora poradnik dobrze przedstawia możliwości systemu. Natomiast jako poradnik dla studenta i instalatora to brak jest szczegółów technicznych. Nie wiem też co zawiera poradnik do projektowania, instalacje KNX projektuje się w ETS-ie, więc pewnie zawiera on szczegóły dotyczące projektowania w nim.Prosiłbym o jakieś fragmenty.

  21. Przystąpiłem do lektury Poradnika jako zupełny laik w temacie inteligentnych domów. Zresztą w temacie domów , a zwłaszcza ich budowy – też. Poradnik oceniam jak bardzo dobą inicjatywę przede wszystkim marketingową. To właśnie do autorów poradnika, jako pierwszych, zwrócę się o projekt i ewentualna realizację. Sam Poradnik, na moje potrzeby jest wystarczający – nie zamierzam samodzielnie brać się za te instalacje. Za to wiem co to może i na co zwrócić uwagę.

  22. Jak dla mnie poradniki traktują opisywane dziedziny tylko delikatnie poszerzając temat. Brakuje w nich (ale to moim zdaniem) przede wszystkim odniesienia do już wykonanych inwestycji, przykładowych kosztorysów, porównań z uwzględnieniem cen standartowych rozwiązań. Rozpoczynając inwestycję budowy domu naprawdę trzeba liczyć dokładnie kasę. Informacje zawarte są dla mnie interesujące ale i znane, niestety raczej nie skorzystam z niektórych nigdy. Niektóre zagadnienia już wykorzystałem wcześniej ale nie w takim rozmachu.
    Na zakończenie są to poradniki więc może i ich zadaniem jest tylko opisanie pobieżne tematów, na pewno warto je przeczytać, to nic nie kosztuje a może pomóc, jeżeli z takim założeniem były pisane to OK. Wykonawcom pewnie brakuje więcej szczegółów technicznych, inwestorom jak ja ile to kosztuje i jakie daje oszczędności (prócz wygody).
    Jeszce raz podkreślam lepiej wiedzieć niewiele niż nic więc polecam lekturę.

  23. Poradnik bardzo ciekawy. Jestem elektromechanikiem, interesuję się elektroniką, ale chyba nie skorzystam – zbyt małe mam dochody i nie stać mnie na te rozwiązania. Nawet gdybym je wykonała sama.

  24. Witam popieram wiekszość dodanych komentarzy,przysyłane fragmenty poradnika mają bardzo ogólne informacje chociaż napewno wiele dla mnie naswietliły problematyke KNX/EIB Dla mnie istotne byłyby materiały typowo techniczne ponieważ zamierzam zostać instalatorem systemów KNX/EIB Dodam jeszcze że przysyłane fragmenty stanowią dla mnie w pewnym stopniu elementy marketingu.Interesuje mnie racjonalne gospodarowanie i zarządzanie energią w budynkach oraz wspomaganie w ich zarządzaniu. Myśle że wiekszość inwestorów tego potrzebuje. Wiadomości zawarte w przysyłanych fragmentach są dla mnie zbyt ogólne lecz częściowo mi pomogły. pozdrawiam

  25. Bardzo ciekawy jest ten poradnik i jest w nim dużo ciekawych informacji po prostu zawiera to wszystko co mnie interesuje.

  26. Jak dla mnie poradnik jest dość ogólny, bardziej skierowany do użytkownika instalacji – do inwestora, niż do instalatora. Brakuje szczegółów technicznych, przykładów, schematów, cen. Na podstawie tego poradnika można zrobić prezentację dla potencjalnego klienta, ale nie będzie on zbyt pomocny przy tworzeniu instalacji.
    Pozdrawiam serdecznie

  27. Jak dla mnie poradnik nie stanowi wielkiej wartości – to samo można wyczytać w pismach popularnych o budowie domu, jak Ładny Dom. W ogóle nie ma konkretów o rozwiązaniach, czy konkretnych pomysłów na zastosowanie np. scen, i w ogóle programów. Planuję budowę SDI na bazie PLC Fateka, i dla siebie nic nie znalazłem.

  28. Dla mnie także zbyt ogólne te poradniki.
    Nie uważam ich za bezwartościowe, czytam każdy z nich. Jeszcze czekam na klikanaście. Rozumiem że te poradniki to taka zachęta do zakupu pełnych wersji poradników. Mam jednak osobiście obawy że pełne wersje będą podobne do tych emailowych i nie spełnią oczekiwań.
    Przydałby się zatem jakiś mały wgląd w hardkorowy fragment poradników 🙂

  29. Uwazam że powinnes zamieszczać więcej danych technicznych.Wiecej informacji na temat optymalizacji zuzycia energii cieplnej i elektrycznej.

  30. Witam moim zdaniem poradnik jest przeznaczony dla tych ktorzy nie sledza nowinek technicznych.Mnie osobiscie nie zadziwil ani nie podsunal zadnych rewelacyjnych rozwiazan.Z powazaniem

  31. Większość rozwiązań jest mi już znanych jednak jest wiele fajnych rzeczy które istnieją już od dawna a jednak nie pomyślał bym o ich zastosowaniu niestety troszkę mało jest podanych szczegółów technicznych jednak zdaje sobie sprawę jak wiele jest urządzeń i że te porady mają wzbudzić większe zainteresowanie poradnikami co do alarmów to już kilkanaście ich założyłem i moim zdaniem to alarm powinien sterować instalacją a nie na odwrót co podwyższa poziom bezpieczeństwa oczywiście można na podstawie alarmu możemy zrobić już wiele z funkcji inteligentnego domu

  32. Tak jak wspomnieli już poprzednicy – pierwsze części poradnika (z tymi miałem na razie do czynienia) koncentrują się za bardzo na potencjalnym użytkowniku instalacji inteligentnego budynku. Forma jest jak najbardziej przystępna, czekam na kolejne fragmenty.

  33. Po otrzymaniu kilku odcinków w zupełności zgadzam się z wcześniejszymi krytycznymi komentarzami. Poszukując informacji na temat inteligentnych domów trafiłem na stronę smartech. Wstępne inf. są podane w bardzo przystępny sposób, wyjaśniają podstawowe problemy, stanowią punkt wyjścia. Czuję, że mógłbym pojąć więcej :-)))

  34. Jestem podobnego zdania, co Jarek. Jako student uczelni technicznej mam pewien niedosyt szczegółów natury technicznej. Niemniej doceniam wiedzę przekazaną w poradniku, odpowiednio podaną dla każdego, kto planuje zaimplementowanie inteligentnego systemu w swoim domu, niemającego większego pojęcia o elektronice, sterowaniu i automatyce ogólnie pojętej.

  35. Moim zdaniem poradnik ma za mało szczegółów technicznych.
    Same ogólniki, na które wpadnie raczej każdy po paru godzinach spędzonych na rozpoznawaniu tematu na googlu.

  36. Witam!

    Z pojęciem „inteligentny dom” zetknąłem się już pare lat temu, ale jakoś nigdy do tej pory nie miałem okazji, by zgłębić ten temat.
    Pańskie poradniki naświetlają zagadnienia związane z tym zagadnieniem. Są one ogólnikowe, bo nakreślają jedynie możliwości rozwiązań jakie można zastosować przy budowaniu inteligentnego systemu. Fachowcom czy studentom one nic nie powiedzą. Służą one tylko osobom, które są albo inwestorami albo właścicielami domów lub mieszkań, którzy albo zwrócą się i tak do Pana po poradę, albo wynajmą firmę, która im to zbuduje. To i tak dużo za darmowy, cykliczny poradnik. Natomiast na fachowe wydanie, w tej cenie, niewiele ludzi stać… Powinien Pan udostępnić „próbkę” w postaci darmowego fragmentu rozdziału, z rozwiązaniem jakiegoś konkretnego problemu.

    Pozdrawiam!

  37. Poradnik mi się podobał.
    Był napisany przejrzyście i w dostępny sposób.
    Pozdrawiam cieplutko z uśmiechem.
    Wiesia

  38. Obecnie jestem na etapie remontu kapitalnego domu i całkowitej wymiany instalacji elektrycznej. Projektuję-buduję system alarmowy, sieć strukturalną 'Kat 6′, sieć multimedialną, sterowanie oświetleniem, itd. Można to zbudować i połączyć się w jedną całość też w przyszłości to da się zrobić. Myślałem, że poradnik będzie poradnikiem, a nie zbiorem informacji mówiących o tym że można zapomnieć o jednym kabelku i czarna rozpacz nastanie lub jeśli chcesz wiedzieć o kup w całości poradnik. O KNX/EIB informacji typowo technicznych więcej można znaleźć w sieci niż wyczytać z przesyłanego poradnika. Więcej informacji technicznych powinno się tam znaleźć, jakiś przykład – schemat prostego rozwiązania KNX/EIB. Będę dalej przyglądał się rozwojowi-ewolucji poradnika. Pozdrawiam MAREK.

  39. Witam, bardzo mi się podoba chyba nic więcej jak na razie nie oczekuję. Wszystko ok 🙂

  40. witam zrezygnowałem z subskrypcji Twojego poradnika ponieważ dla mnie jako instalatora nie przedstawia większej wartości oprócz materiałów reklamowych podanych inaczej w swojej prawie 30-o letniej działalności nie udało mi się namówić żadnego indywidualnego inwestora na ten lub temu podobny system wykonuje różne fajne bajery ale eib jak do tej pory zrobiłem raptem jedną w hurtowni jako pokazówka dostali w promocji kilka aktorów gdyby dla przeciętnego śmiertelnika były takie ceny to podejrzewam że weszło by to na porządek dzienny na razie ceny są zaporowe dla przeciętnego budującego się Polaka.Pozdrawiam i życzę samych instalacji KNX EIB

  41. Otrzymałem pięć części od Inteligentnym Domu. Informacje te są dla mnie bardzo ogólne. To już miałem okazję przeczytać na wielu stronach internetowych. Oczekiwałbym podania konkretnych rozwiązań wraz z cenami. To, że mogę sterować np. oświetleniem, podgrzewaniem, audio, podglądem z kamer to super, ale ile to wszystko kosztuje?

  42. uwazam ze jest to napisane tylko poto aby bylo duzo slow ,a malo tresci,mam wrazenie ze autor nie ma wiedzy,a probuje,pisac ze ja ma,lepiej niech pan nie pisze,a napisze cos,lub na czym sie zna.uwazam ze to bedzie lepiej.

  43. Jako inżynier elektryk, wiem, że możliwości techniki są bardzo duże i teoretycznie możliwe jest prawie wszystko. Dlatego dotychczas Twój poradnik, Mariuszu, mi nie pomógł, a wręcz delikatnie mnie zniechęcił, obrazem bardzo skomplikowanego (więc pewnie drogiego) systemu zsieciowanych komputerów. Żeby dać Ci lepszy obraz, właśnie powolutku buduje swój dom i traf chciał, jestem na etapie budowy instalacji elektrycznej. Oczekiwałem, że poradnik pomoże mi się zorientować czy warto zainstalować trochę bajeranckiej elektroniki (jak dużo?) w charakterze rozwiązania wyspowego, ile to mniej więcej kosztuje, jaka jest dostępność podzespołów i czym różni się sieć inteligentna od tego co kładłem poprzednio, co mogę zrobić na etapie kładzenia kabli, żeby ewentualnie w przyszłości mieć możliwość instalacji elektroniki. Na te wszystkie pytania jak dotąd nie dostałem odpowiedzi. Spodziewam się, że znalazłbym odpowiedź na te pytania gdybym coś od Ciebie kupił, ale zanim to zrobię, poszukam informacji w internecie. W końcu producenci podzespołów też chcą coś sprzedać, prawda? Poradnik nadal będę czytał, wiedzy nigdy dosyć. Pozdrawiam Cię Mariuszu i życzę miłego dnia

  44. Poradnik jest bardzo dobrze napisany. W jasny i przejrzysty sposób tłumaczy wszystko, co dla mnie ważne w temacie inteligentnego domu.Czekam zatem na więcej informacji 🙂
    Pozdrawiam wszystkich 🙂

  45. Uważam, że poradnik jest bardzo dobry dla laików, którzy nic na temat nie wiedzą, czyli np. dla ludzi, którzy zamierzają się zaopatrzyć w taki system pierwszy raz, lub dla studentów, którzy dopiero zaczynają swoją „przygodę” z systemem KNX/EIB. Jednak, dla osób, które znają podstawy tego systemu poradnik ten jest zbyt ogólny, dlatego dobrze Pan postąpił zaczynając pisać poradnik zaawansowany.
    Pozdrawiam
    Łukasz Mańkowski

  46. Bardzo mi się podoba i to co robisz jest godne swojej uwagi. Mam nadzieję, że jeszcze będzie więcej poradników gdyż są bardzo ciekawe i pomocne. Sam mam zamiar zainstalować sobie instalację KNX/EIB i mam nadzieję, że u pana 🙂 Pozdrawiam

  47. Poradnik ciekawy, acz brak w nim troszkę przykładów z życia. W każdym razie temat jest interesujący. Mam nadzieję, że kolejne części będą coraz bardziej odkrywać tajemnicę tej nowej gałęzi budownictwa.
    Pozdrawiam.

  48. Dzień Dobry.
    „Poradnik…” to fajna rzecz. Wprawdzie zajrzałam do niego raczej z ciekawości niż potrzeby ale nie zawiodłam się. Lubię wiedzieć co nowego stosuje się teraz w budownictwie, jakie są propozycje producentów i osiągnięcia naukowców. Ponadto z racji mojej pracy muszę być „zorientowana” w temacie. No i godne pochwały, że chcesz się dzielić swoją pracą. Polubiłam Twój poradnik. Pozdrawiam.

  49. Mi chodziło o możliwości/pomysły stąd dla mnie tekst jest czytelny. Na jego podstawie mogę określić ukryte oczekiwania (własne oczekiwania).
    Zdaję sobie sprawę z tego, że Autor nie przedstawi rozwiązań w sposób dokładny, bo nie będzie ujawniać swych tajemnic zawodowych.
    Mam nadzieję, że w przyszłości skorzystam z kilku już wybranych pomysłów, bo jestem leniwy, a do tego lubię „różne bajery”.

  50. Witam,
    zainteresowała mnie idea inteligentnego domu!, stąd mój udział na tym forum. Mieszkam w domu budowanym na początku lat 70-tych. Co i jakim kosztem mogę,mógłbym zmienić w domu-to była moja motywacja.Dotąd zbyt mało dotarło do mnie informacji,a są one zbyt ogólnikowe, więc nie jestem usatysfakcjonowany zdobytą wiedzą. Może miałem zbyt wygórowane oczekiwania?, a może mam zbyt małą wiedzę techniczną? Nie rezygnuję z dalszych odcinków poradnika. Doceniam wkład pracy nad poradnikiem.Pozdrawiam.

  51. Bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób budujących swój 1-szy i 2-gi dom. Wśród wielu informacji, podstawową są listy elementów instalacji a które należy zwrócić uwagę.
    Pozdrawiam

  52. Witam
    Poradnik fajna sprawa ale jak dla mnie troche za duzo „lania wody”.Wszystko pieknie opisane od strony mozliwosci systemu i fajnie sie to czyta i tylko czyta bo jesli by sie chcialo zrealizowac te pieknie opisane mozliwosci systemu to zaczynaja sie schody bo brakuje informacji szczegolowych jak co konretnie mozna zrealizowac i jakie ewentualnie problemy moga wystapic.Ciezko wziasc sie za realizacje inteligentnego domu bez przykladowego schematu czy rozwiazania ,ktore zostalo uzyte juz w praktyce i sie sprawdzilo.Pozdrawiam

  53. Dziękuje nie będę nic pisać bo jest świetny i czytelny pozdrawiam halina

  54. Witam. Poradnik uważam za potrzebną pozycję na rynku, a zwłaszcza dla inwestorów i ludzi ogólnie zainteresowanych. Dla mnie jest on zbyt mało techniczny, a miejscami nawet nie rzetelny. Uważam, że powtórzenia w jednym artykule tych samych rzeczy są zbędne natomiast powtarzanie w kolejnych odcinkach wiadomości z poprzednich to coś dobrego w takiej formie dystrybucji. Okres 5 dni pomiędzy odcinkami jest dobry, choć z własnego doświadczenia wiem, że zdarzyło mi się czytać 3 części naraz. Na pewno przydadzą mi się informacje z tego poradnika, choćby do tego by wiedzieć co i jak należy „sprzedawać”. Wydaje mi się, że w poradniku jest dużo marketingu i teorii zamiast konkretów i praktyki, ale z drugiej strony można spotkać materiały z różnych szkoleń, które są jeszcze bardziej ogólne. Pozdrawiam

  55. Witam
    Poradnik uważam za pomysł świetny z racji niewielkiej ilości książek opisujących problem stąd rozumiem również chęć zarobku na poradnikach płatnych;) Jednak dla mnie – studenta – poradniki darmowe są zbyt ogólnikowe a płatne zbyt drogie.
    (oczywiste że wiedza kosztuje).
    Pozdrawiam

  56. Uważam,że informacje zawarte w dotychczasowych rozdziałach są zbyt ogólne.
    Zamieszczone opisy niewiele poszerzają wiedzę, którą można zdobyć w internecie.
    Mam jednak nadzieję,że nastepne będą bardziej szczegółowe.

  57. Witam. Na wstępie dziekuję za chęć przesyłania przez Pana poradnika. Nie każdy ma ochote dzielić się z innymi swoją wiedzą. Poradnik pisany jest jasno, przejrzyście. Oczywiście jak dla studenta, pewne rzeczy trzeba we własnym zakresie doczytać. Tym bardziej, że pierwszy raz spotykam się z tą tematyką (chodzi konkretnie o inteligentny dom). Pozdrawiam bardzo serdecznie 🙂

  58. Dom mam narazie jeszcze w projekcie więc mam troche czasu na realizacje takiego przedsięwzięcia więc postanowiłem skorzystać z „darmowego” poradnika. Co sie okazuje – mianowicie, prawie każdy mail ma ogólne omówienie i link do strony gdzie należy dokupić resztę publikacji. Jeżeli na początku zapisu jest informacja że publikacje można kupić lub dostawać ją w „odcinkach” to wolałem skorzystac z tej drugiej formy, ale okazuje sie że w jednym jak i w drugim należy wyadać pieniążki. Rozumiem że jest w tym miejscu opisane doświadczenie autora, ale jak ktos zauważył sporo teorii bez konkretnych przykładowych projektów. Uważam że autor powinien zamiescić klauzule że za darmo otrzyma sie tylko podstawowe wiadomości. A są one tak proste że każdy kto ma pojęcie o kabelkach zorientuje się co i do czego ma zastosować.
    Jest wiele innych, mniej złożnych systemów które działają na podanych zasadach i spełniaja oczekiwania.
    Pozdrawiam autora i jego klientów.
    Ja się już wypisałem a newssletera bo nic nie wnosi w wiedzę.

  59. Witam. Poradnik – bardzo dobry pomysł. Osobiście chciał bym żeby on był bardziej techniczny. W tej chwili zawiera zbyt dużo 'wody’. Pozdrawiam

  60. Witam

    Poradnik przeczytałem, jak najbardziej przystępny dla początkujących w tej dziedzinie i klientów, jednak wg mnie mógłby być napisany językiem technicznym zwłaszcza, że jako student kierunku zwz. z powyższą tematyką chciałbym bardziej dogłębnie poznać możliwości zastosowania „inteligentnych instalacji w budynkach”?

    Serdecznie pozdrawiam

  61. Dobry wieczór!
    Moim skromnym zdaniem pana poradnik jest zajmujący 😉 tzn. jak się zacznie go przeglądać to już pół dnia zleci, ale generalnie napisany jest językiem przystępnym dla laików (w tym i mnie), którzy pierwszy raz zetknęli się z takim przewodnikiem, czyli forma nie przerosła treści. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.

  62. Witam Panie Mariuszu.
    Moim zdaniem Pański poradnik jest bardzo dobrze i przejrzyście napisany dla początkujących. Dla zaawansowanych ten poradnik jest za ogólny, ja byłbym zantesresowany większą ilością szczegółów.
    Ja tematem jestem bardzo zaintersowany i mógłym otrzymywać nowe poradniki częściej, ale tygodniowo jest jak najbardziej w porządku.

  63. Poradnik ciekawy, jednak wydaje mi się trochę za mało techniczny jak dla studenta elektroniki. Jednakże polecam go szczególnie ludziom wchodzącym dopiero w tą dziedzinę wiedzy. Uważam iż rozdziały mogły by przychodzić częściej np. co 3 dni, taki okres by mnie w pełni satysfakcjonował 🙂

  64. Cieszę się, ze powstał pomysł napisania takiego poradnika. Jeśli chodzi o mnie, to chciałbym poznać dużo więcej szczegółów dlatego uważam, że poradnik traktuje zbyt ogólnikowo.

  65. Poradnik jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ propaguje ciekawe i funkcjonalne rozwiązania. Niestety z mojego punktu widzenia wiele informacji jest zbyt ogólnych, co wpływa na ocenę „tylko” dobrą. Mam nadzieję, że autor poradnika w kolejnej edycji czy uaktualnieniu już istniejącego poradnika weźmie pod uwagę sugestię aby podzielić każdy rozdział poradnika na dwie częsci. W pierwszej części znalazłby się ogólny opis wyjaśniający problem przeciętnemu „zjadaczowi chleba”, natomiast w drugiej opisane byłyby konkretne szczegółowe rozwiązania wraz z pełną informacją techniczną. Pozdrawiam,
    Artur Maćkowiak

  66. Uważam że poradnik o inteligentnym domu jest trafiony w dziesiątkę. Coraz więcej znajduje zastosownie technika umożliwiająca wygodne i bezpieczne życie. Jak dla mnie poradnik jest czytelny i zrozumiały i dowiedziałem się z niego sporo o nowych rozwiazaniach inteligentnej instalacji. Myśle że dalsze części jeszcze więcej wniosa technicznych nowości i rozwiązań. Pozdrawiam.

  67. Grzegorzu, co o tym sądzisz? -Wzmaga chęć posiadania takiej instalacji.Bardzo udany pomysł z tym poradnikiem- podstawowy jest w pewnym sensie materiałem reklamowym, w związku z czym zastanowiłbym się na Pana miejscu czy nie lepiej byłoby napisać poradnik marketingowy systemu KNX naprawdę za darmo rozesłać?
    Może w województwie Mazowieckim mieszkają obywatele z zasobnym portfelem? Podziwiam Pana, jako nie strudzonego specjalisty d.s.marketingu. Z moich obliczeń wynika że cena (minimalna urządzeń -komplet: zasil.,USB, interfejs KNX + przycisk}netto za jeden obwód ON/OFF bez zabezpieczeń i okablowania wynosi 331 zł( euro po 4 zł). A dla 2-ch klientów i tak było zbyt drogo!, choć domy po około min.400 m2- w tym jeden z basenem!!!!
    Na nic zdało się tłumaczenie że na razie można zrobić okablowanie i itd…….. .
    Umiejętność dotarcia do odpowiedniego klienta w odpowiednim czasie jest sztuką, a odpowiednio przyprawić by to smakowało – to majstersztyk!!!
    A może tymczasowo oświetlenie na przekaźnikach bistabilnych? Niedługo będę miał cennik producenta egzotycznego, ciekawe czy można za mniej?? pozdrawiam pechowy: elektryk13@neostrada.pl

  68. Szanowny Mariuszu!
    Z ogromną przyjemnością, po raz kolejny, stwierdzam, że dla mnie osobiście, Pana newsletter jest nie do przecenienia. Będąc „niefachowcem” nie miałbym żadnej możliwości ogarnięcia ogromnych możliwości, jakie, z taką fachowością, Pan przedstawia. Ogólnie rzecz biorąc, jestem potencjalnym inwestorem w obszarze budownictwa mieszkalnego wielorodzinnego i przedstawiane przez Pana możliwości współczesnych technologii, a także ich prezentowana dostępność sprawią, że zostaną one przeze mnie wykorzystane przy najbliższej okazji.

  69. Poradnik bardzo fajne i dobry. Powoli zaczynam być mocno przekonany o tym systemie sterowania domem. Nie mogę się do czekać na kolejną część i kiedy to kupie.
    Uważam, że przerwa powinna trwać tydzień, tak systematycznie.

  70. Witam serdecznie!Poradnik jest fajny, troche ogólny. przydało by się pare przykladowych schematow dotyczacych poszczególnych części poradnika. Dla mnie jako technika to co Pan napisał jest zrozumiałe i nie zawiłe.I oto chodzi. pozdrawiam!

  71. Witam!
    Jestem początkującym czytelnikiem tego darmowego poradnika, a przedtem tylko ogólnikowo słyszałem o „automatyce” w budynkach mieszkalnych. Dopiero po długim szperaniu w internecie dotarłem do Waszej strony. Zaskoczyła mnie możliwość uzyskania darmowego poradnika opisującego w bardzo prosty i w zrozumiałym języku dla przeciętnego człowieka nie mającego zielonego pojęcia o istnieniu nowoczesnej i przyszłościowej sieci inteligentnego domu czy budynku. Narazie dostałem na początek 6 rozdziałów tego poradnika i jeszcze trudno mi jest ocenić jako całokształt tej pracy jaką wyłożył p. Mariusz. Jak dostanę w całości to będę już mógł bardziej w subiektywny sposób ocenić przydatność tego poradnika. Jednak mówiąc myślę, że z tym poradnikiem można dużo, a nawet więcej się nauczyć teorii inteligentnego domu. W przyszłości będę chciał brać udział w szkoleniu KNX, ale muszę na początek „nałykać” tej teorii i wiedzy, a tę teorię jest właśnie wspomniany niniejszy poradnik. Przyznam się, że z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki tego rozdziału, bo chciałbym zebrać je w całości, by móc mieć dużo wiedzy teoretycznej o KNX. Serdecznie pozdrawiam wszystkich!

  72. Witam serdecznie

    Wielu młodych o inteligentnych instalacjach najczęściej dowiaduje się w szkole. Tak było i w moim przypadku. Jednak wykładowca nie poświecił więcej niż jeden wykład na przedstawienie tego tematu. Ale to wystarczyło aby zaciekawić mnie inteligentnymi systemami i rozbudzić głód wiedzy na ten temat. Swoje poszukiwania rozpocząłem od przeglądania stron internetowych i tak trafiłem na stronę http://www.inteligentnydom.pl.

    Przeczytałem już kilka Pana poradników i uważam je za bardzo pouczające. Najbardziej spodobała mi się cześć w której porównuje Pan wady i zalety, każdego z systemów. Co prawda, jak już Pan wspomniał jest to temat rzeka ale dzięki Pana publikacjom można wyrobić sobie zdanie na temat różnych systemów. Pozyskana wiedza przyda mi się do pisania pracy magisterskiej, nie ukrywam również ze wiąże z tym tematem plany zawodowe.
    Aby pogłębić swoja wiedze, chciałbym zapytać czy istnieje możliwość przedstawienia określonego projektu na konkretnym przykładzie. Jak wygląda wykorzystanie systemów w innych sektorach np. takich jak przemysł czy rolnictwo itp.? Oraz ostatnia kwestia dotyczy domów pasywnych. Czy są jakieś ograniczenia co do zastosowania, instalacji.

    Pozdrawiam Karol Kowalczuk

  73. Witam, właśnie ostatnie numery poradnika, były dużo ciekawsze od początkowych ,dlatego chciałbym pogratulować. Mnie jako ucznia interesują tylko zagadnienia ściśle techniczne i takie też pojawiały się. Jako że za niedługo kończę, szkołę ,przyznam że moim marzeniem było by u was pracować:)). Pozdrawiam serdecznie.

  74. Witam
    Moim zdaniem ogólna cześć poradnika bardzo dobra. Przejrzyście, rzeczowo i na temat. Myślę ,że można się z niego dużo dowiedzieć. Nie przynudza, łatwo się czyta.

    Pozdrawiam
    ŁM

  75. Witam. Jeśli chodzi o „Poradnik ogólny”, to biorąc pod uwagę jego docelowych odbiorców, czyli potencjalnie zainteresowanych klientów, oraz mając do dyspozycji jak na razie dwa odcinki, mogę wstępnie ocenić tą pozycję jako ciekawie przygotowaną, przystępną i interesującą. Mam nadzieję, że kolejne odcinki będą co najmniej równie dobre. Osobiście, jako student uczelni technicznej, oraz osoba zainteresowana pracą w tejże branży, bardziej jestem ciekaw drugiej wersji poradnika, tej skupiającej się w większym stopniu na zagadnieniach technicznych instalacji KNX/EIB. Mimo to również bardzo chętnie zapoznam się z całością materiały zawartego w „Poradniku ogólnym”. Pozdrawiam.

  76. Witam serdecznie,
    poradnik ukazuje w dosyć obszerny sposób możliwości inteligentynych budynków w systemie EIB, jednakże w moim przypadku interesuje mnie równie mocno strona techniczna, co pozowliło by na jaki kolwiek krok w podjęciu własnego projektu. Ponadto uważam, że przyadłoby się wspomnieć o możliwościach integracji z innymi systemami.
    Pozdrawiam.

  77. Witam,jesli chodzi o poradnik to interesuje mnie on z punktu instalatora czyli jak wykonac taka instalacje od poczatku do konca.Dokładnie jakich elementów użyc do wykonania tej instalacj i gdzie kupić ,cena tych elementów,jak podłaczyc (zdjecia,schematy)z punktu typowo technicznego,sterowanie urzadzeniami z miejsca centralnego i zdalne sterowanie .W tym poradniku oczekuje tez omuwienia tematu istalacji alarmowej,teleinformatycznej,tv-sat ,monitoringu posesji itp. w sposob dokładny i czysto techniczny.Jestem poczatkujacym instalatorem i dopier poznaje instalacje KNX/EIB i chciałbym dowiedziec sie jak najwiecej. Otrzymałem wczesniej dwie czesci poradnik ,troche zbyt ogolnie dla mnie ,a rozpowszechnienie standardu KNX/EIB tak naprawde zalezy od elektryków instalatorow którzy maja kontakt z klientami i od wiedzy takiego instalatora.Gdy spotykam sie z włascicielem budynku kazdy mowi ….,,ma byc nowoczesnie i tanio wykonane „…co do nowoczesnego wykonania moglbym mu zaproponowac KNX/EIB ale moja wiedza i doswiadczenie mi na to nie pozwala.Majac wiedze i jakies katalogi przedstawiajace ten standar mojemu potencialnemu klientowi ,który w tych tematach nie jest zorientowany napewno bym go przekonał i cena nie była by tak istotna. Oprocz standaru EIB jest jeszcz LCN,X10.Mam nadzieje ze otrzymam ten poradnik w całosci.

  78. Witam! Moja opinia jest następująca:
    Bardzo udany pomysł z tym poradnikiem, ale mam kilka zastrzeżeń. Tak jak dla mnie te teksty są zbyt ogólne, powinny być dużo bardziej techniczne. Na pewno jest to bardzo przydatny poradnik dla ludzi, którzy budują własne domy. Dzięki temu mogą spojrzeć na problem budowy domu z troszeczkę z innej strony. Tak jak dla mnie – studenta uczelni technicznej – ważniejsze by było techniczne rozwiązania instalacji inteligentnych, może nawet jakieś przykładowe schematy Reasumując myślę, że jest to przydatni poradnik, ale mógłby być bardziej techniczny. Na koniec mogę podpowiedzieć, aby w przyszłych odcinkach znalazły się może jakieś przykłady zastosowania instalacji inteligentnych w przemyśle. Pozdrawiam.

  79. Witam. Uważam, że taki poradnik kierowany bezpośrednio do osób które zajmują się wykonaniem instalacji jest dobry o ile informacje w nim zawarte będą opisane prostym językiem. Muszą się w nim znaleźć najczęściej występujące trudności, zbliżone koszty wykonania poszczególnych instalacji i urządzeń.

  80. Witam.Już wcześniej wyrażałem opinię na temat Poradnika,w której napisałem,iz jest on bardzo ciekawy choć może odrobinę marketingowy i ogólnikowy,a brak w nim typowych technicznych rozwiązań.Prawda jest taka,że ma on charakter prezentujący możliwości i idee inteligentnego domu i taki charakter jako poradnik powinien mieć,tak więc jego forma i treść są jak najbardziej trafne.Ma na celu wzbudzić zainteresowanie i tak tez się dzieje.Biorąc pod uwagę,że powstają cztery dodatkowe,specjalistyczne poradniki nakierowane już na zainteresowania danych grup ludzi(dla instalatorów,projektantów,handlowców).Sądze,że poradniki te będą doskonałym uzupełnieniem oferowanego dotychczas poradnika.Szczerze mówiąc już wzbudzają moje zainteresowanie.Z dotychczasowego poradnika dowiedziałem się o wielu rzeczach o których nie miałem pojęcia,a sądze,że jeszcze dużo wiedzy mi dostarczy.Pozdrawiam.

  81. Ciężko napisać komentarz do poradnika po przeczytaniu zaledwie 2 części, ale w tym momencie zapowiada się interesująco. Mam nadzieje że w kolejnych częściach znajdą się szczegóły techniczne opisane w przystępny sposób. Miło, że są odoby, które potrafią podzielić sie swoją wiedzą za darmo. Dziękuje i oczekuję na kolejne odcinki. Pozdrawiam

  82. Witaj,otrzymałem pierwsze dawa odcinki poradnika i muszę przyanać że zmieniły moje podejście do problemu oświetlenia domu , zrozumiałem że jest to ważny element instalacji.Jestem na etapie budowy domu i stoje przed wyborem systemu i sprecyzowaniem jakie zadania ma spełniać.Instalację będę wykonywał samodzielnie i dlatego bardziej interesują mnie detale techniczne.Nie ukrywam że dysponuję ograniczonymi środkami finansowymi . Poradnik powinien dać mi ogólne pojęcie co i za ile, oraz pozwolić na dokonanie wyboru producentów sprzętu i oczujnikowania. Pozdrawiam.

  83. Witam , od nie dawna zaczołem się interesowac inteligentnymi domami ,a moją ciekawosc rozbudził mój profesor z politechniki .A zaczeło się od pracy dyplomowej na temat porównania systemów sterowania w inteligentnych domach

    I tu jeast moja prośba o zwiększenie ilości tych systemów. Oczywiście EIB jest standartem europejskim ale są też bardziej innowacyjne rozwiazania. Pozdrawiam i życzę owocnej pracy nad poradnikiem

  84. Ten poradnik tłumaczy praktycznie wszystko w bardzo
    przystępny sposób. Jedyna wada to wg mnie częste powtórzenia – ale i one sa potrzebne przy takiej formie w jakiej zazwyczaj ten poradnik wysyłasz. ;] Pozdrawiam Janusz Korzeniak

  85. Witam uważam, że taki poradnik to świetny pomysł i jest bardzo przydatny dla potencjalnych użytkowników, ponieważ przybliża możliwości takiego domu i wzmaga chęć posiadania takiej instalacji. Sama uważam, że to bardzo ciekawe rozwiązania poprawiające komfort, zmniejszające wydatki na utrzymanie domu, poprawiające bezpieczeństwo i dbające o nasze środowisko. Myślę, że warto by było napisać jeszcze o bezpieczeństwie takiej instalacji to znaczy odpowiedzieć na pytania czy nad naszym domem nikt nie zapanuje jak było to w filmach, że dom przejmie kontrole nad nami. Czy nikt nie może włamać się do naszego domu i podglądać co się w nim dzieje lub sterować nim tak jak my możemy nim sterować poprzez stronę internetową, czyli jak zabezpieczone są takie strony. I ciekawym pomysłem przynajmniej jak dla mnie było by pokazanie innych rozwiązań nie tylko EIB. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *