Bardzo ciekawa realizacja “na full” – część 2 – okablowanie

Zakońzyliśmy właśnie układanie okablowania instalacji opisanej wstępnie we wpisie Bardzo ciekawa realizacja „na full”

Konkretnie są to obwody instalacji:
– oświetleniowej (160 obwodów)
– zasilającej gniazda (130 obwodów)
– rolet, zasłon i markiz elektrycznych, w tym 3 opuszczane ekrany (80 obwodów)
– sterującej ogrzewaniem/klimatyzacją (18 stref)
– alarmowej (180 obwodów)
– kamer zewnętrznych i wewnętrznych (23, w tym 4 videofony)
– komputerowej (140 gniazd + urządzenia WiFi)
– KNX (przyciski ścienne, czujki ruchu i obecności, pogodowe) (110 punktów)
– radiowo-telewizyjnej (DVB-T, Sat) (24 urządzenia)
– głośnikowej (70 głośników)
– HDMI 2.0 4K (24 gniazda)

Na cały dom i jego otoczenie (prawie 1200 odcinków przewodów różnych instalacji) zużyliśmy ponad 18km przewodów różnego typu oraz kilka km peszli i korytek (przewody prowadzone głównie w sufitach podwieszanych).

Zobacz Bardzo ciekawa realizacja “na full” - część 2 - okablowanie - Inteligentny Dom System KNX okablowanie rozdzielnicy 768x1024
Udostępnij znajomym

8 komentarzy

  1. Panie Mariuszu, czy mógłby Pan zdradzić dlaczego wykonujecie osobną rozdzielnicę do alarmu i na co zwrócić uwagę przy jej tworzeniu.

    1. Może nieprecyzyjnie się wyraziłem, miałem na myśli skrzynkę z centralką alarmową, akumulatorami itd, a nie osobną rozdzielnicę elektryczną dla alarmu.

  2. W jakiej formie będzie dokumentacja do projektu i dalszy serwis. Znam sytuacje że po wykonaniu inteligentnego budynku wykonawca znikną nie zostawiając dokumentacji i właściciel ma duży problem.

    1. Jak zwykle w naszych realizacjach – projekt przekazujemy wydrukowany oraz z pdf (a często też w plikach AutoCad). Nie zdarzyło się nam też przez 15 lat, byśmy „zniknęli” zostawiając klienta „na lodzie”, choć oczywiście wiele firm konkurencyjnycn tak postępuje, zwłaszcza na sam koniec realizacji, jak są trudności z uruchomieniem systemu, wynikające z braku wiedzy i doświadczenia.

  3. Witam,

    jestem ciekaw jak zostanie zorganizowane sterowanie bramami? Czy są jakieś specjalne napędy umożliwiające podanie swojego stanu do magistrali KNX?

    Pozdrawiam serdecznie.

    1. Dobre pytanie. Nie znam napędów bram dedykowanych do KNX (choć są takowe w zakresie rolet), ale stan łatwo przekazać za pomocą zwykłego kontaktronu. W naszych realizacjach służy on do monitorowania wejścia tak jak kontaktrony w drzwiach, czy oknach. Unikamy funkcji zdalnego otwierania/zamykania bram – gdy nie widzimy bramy – istnieje ryzyko wejścia do domu osoby niechcianej.

      1. W takim razie, jeśli klient zechciałby, aby po naciśnięciu przycisku na pilocie otworzyła się brama i np. załączyło się oświetlenie podjazdu, to jak coś takiego wykonać nie mając w centrali napędu dedykowanego wyjścia? Rozumiem, że takie kontaktrony załatwią ten problem, ale jestem ciekawy czy Państwo stosujecie jakieś bardziej zaawansowane metody.

        Pozdrawiam!

        1. Chyba każdy napęd ma wejście umożliwiające jego uruchomienie, więc podłączamy się do tego wejścia i sterujemy bramą bez problemu, także zdalnie, choć jak napisałem, nie polecamy tego klientom.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *